Babasının gözünden işitme kayıplı kızı: Yaşam öyküsü
Daughter with hearing loss through her father's eyes: Life story
  1. Tez No: 722953
  2. Yazar: CANSU ARSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırmanın amacı, işitme kayıplı yetişkin çocuğu olan normal işiten bir babanın yaşam hikâyesinin incelenmesi ve babanın işitme kayıplı çocuğunun hayatı ve gelişim dönemleri üzerindeki etkilerinin derinlemesine anlaşılmasıdır. Nitel araştırma yöntemlerinden yaşam öyküsü ile desenlenen araştırmanın katılımcısı doğuştan sensörinöral çok ileri derece işitme kaybına sahip yetişkin çocuğu olan bir babadır. Araştırma verileri yarı-yapılandırılmış görüşmeler, dökümanlar, fotoğraflar ve yansıtmalı araştırmacı günlükleri ile toplanmıştır. Toplanan veriler tümevarımcı yöntem ile analiz edilmiştir. Bulgular dokuz ana tema çerçevesinde yorumlanmıştır: babanın içinde büyüdüğü aile, Fatma Hanım'ın hamilelik dönemi, tanılama dönemi, okul öncesi dönem, ilkokul dönemi, ortaokul ve lise dönemi, yetişkinlik dönemi, e-Kpss/ iş hayatı ve koklear implant ameliyatı sonrası karşılaşılan güçlükler. Araştırmanın bulguları; katılımcı baba Ali Bey'in içinde büyüdüğü ailenin kendi babalık algılarına etkisi olduğunu göstermiştir. Baba kızının işitme kaybını daha çabuk kabullenmiş, babanın bu davranışı işitme kayıplı çocuğu ile olan bağını artırmış ve çocuğun gelişim dönemleri, akademik becerileri üzerinde asıl söz sahibinin baba olmasına neden olmuştur. Bir baba olarak isteğinin işitme kayıplı çocuklar ile daha fazla sözlü iletişim kurulması olduğunu dile getirmiştir. Araştırmanın bulguları tüm işitme kayıplı baba-çocuk nüfusuna genellenemese de bu bulguların kuramlar ve ileriki araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the life story of a father with normal hearing who has an adult child with hearing loss and to thoroughly understand the effects of the father on the life and developmental periods of his child with hearing loss. The participant of the study, which was designed with a life history of qualitative research methods, is a father of an adult child with congenital sensorineural hearing loss. Research data were collected through semi-structured interviews, documents, photographs and projective researcher diaries. The collected data were analyzed with the inductive method. The findings were interpreted within the framework of nine main themes: The family in which the father grew up, the mother's pregnancy period, diagnosis period, pre-school period, primary school period, secondary school and high school period, adulthood, e-Kpss/business life and difficulties encountered after cochlear implant surgery. Findings of the research; showed that the family in which the participant father grew up had an impact on his perceptions of paternity. father accepted his daughter's hearing loss more easily, this behavior of the father increased his bond with his child with hearing loss, and caused the father to have the main say over the child's developmental stages and academic skills. He stated that his wish as a father is more verbal communication with children with hearing loss to be established. Although the findings of the study cannot be generalized to the entire population of fathers and children with hearing loss, it is thought that these findings will shed light on theories and future research.