Taci - zade Cafer Çelebi'nin Heves - name'si: İnceleme, tenkitli metin
Taci - zade Cafer Chelebi's Heves - name: Investigate - critical edition
  1. Tez No: 72300
  2. Yazar: NECATİ SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 650
Özet
Bir sergüzeşt-nâme olan Heves-nâme, döneminin âiim, şair ve devlet adamı olarak önemli bir temsilcisi konumundaki Cafer Çelebi tarafından 1493'te kaleme alınmıştır. Çalışmamızda, edebiyatımızda sergüzeşt-nâme türünün yeri ele alınmış, başlıca sergüzeştler hakkında bilgiler verilmiş ve türün özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tâcî-zâde Cafer Çelebi'nin hayatı, diğer eserleri, edebî kişiliği incelenmiş ve en kıymetli eseri olan Heves-nâme'nin tenkitli metni hazırlanmıştır. Metinden yola çıkarak eserin şekil ve muhteva özellikleri ortaya konmuş, şairin şiir anlayışı ve eserinin taşıdığı orijinalite belirtilmiştir. (Sungur, Necati,“Tâcî-zâde Cafer Çelebi's Heves-nâme (Investigate-Critical Edition)”, Thesis of Doctora, Adviser: Prof. Dr. Ismail Ünver, VII+640.) ABSTRACT Heves-nâme, which is a sergüzeşt-nâme a lyrical description of personel adventures of a poet, was written in 1493 by Cafer Çelebi, an important figure of his period as learned man, poem and statesman. In our study, place of sergüzeşt-nâme in our literature is handled with, brief information about some major sergüzeşt-nâmes is given and main specifies of this literature type is elaborated. The life of Tâcî-zâde Cafer Çelebi, his other studies, his literal qualities is investigated and a critical study on his most important work of Heves-nâme is done. The forms and contend pecularities of this work is revealed by analying the text. Lyrical understanding of the poet and orginalities of Heves-nâme is expressed.
Özet (Çeviri)