İdil-Ural Kıpçak Türklüğü örneğinde Türk dünyası bilgi ve belgelerinin elektronik ortamda depolanması ve kavram dizininin hazırlanması meselesi
Problem of storing information and documents and preparing thesaurus of Turkish world in electronic environment concerning the sample of Idil-Ural Kipchak Turkish peoples
  1. Tez No: 72299
  2. Yazar: NADİYE TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. SEMA BARUTCU ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dilbilim, Information and Records Management, Linguistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, Genel Türk dili alammn kuzeybatı (Kıpçak) bölümünde değerlendirilen İdil-Ural Türklüğü ile ilgili bugüne kadar Dünya Türkoloji çevrelerinde yapılmış araştırma ve incelemeler ile bu bölge ve bu bölge üzerinde yaşayan Kıpçak Türk topluluklarından özellikle Tatar Türklerine ait değişik türdeki bilgi ve belgelerin kapsam ve mahiyetinin ortaya konması hedeflenmiş, yığın özelliği gösteren, dağınık bir halde bulunan bu bilgi ve belgelerin bilgi iletişim teknolojisinin imkanlarından yararlanarak en sağlıklı bir biçimde nasıl depolanacakları üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda, depolanan Türkolojinin bu bilgi ve belgelerine elektronik ortamda en hızlı erişim metodlarmdan biri olan thesauruslarm önemi de belirtilmeye çalışılmıştır. Belirtilen çerçevede, her geçen gün artan yayınlar içinde yer alan Türkoloji yayınlarındaki bilgiye ulaşımın yarattığı zorluklar genel Türklük bilimi araştırmalarının ve bu araştırmalara dayanak olan her tür dokümanın depolanması ve erişimi gibi sorunlarının çözülebilmesi ve bu alanda yayınların denetim altına alınabilmesi teknolojiyle mümkündür. Bu hususta önerimiz bilgi iletişim teknolojileri ve her geçen gün değişik konularda hazırlanan Thesaunısldidıv. Böyle thesauruslarm hazırlanması ise thesaurus uzmanları ile alan araştırmacılarının ortak çalışmalarım gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been aimed to determine the scope and inclusion of various types of information and documents relating to the Kıpçak Turkish societies especially the Tatar Turks and the researches and studies that are carried out until to day in the world Turkology environments about the İdil-Ural Turks evaluatedin the northwestern (Kıpçak) part of the Turkish language area and it has been considered how to store these information and documents that show the characteristics of a stack and that are in distributed condition, in the best way by making use of the information communication tecnology. At the same time, the importance of the thesauruses that are on of the fastest access possibilities to these stored information and documents of Turkology has been tried to be indicated. In this frame, it is possible with today's tecnology to remove the difficulties in retrewing the information in the Turkology issues that are among the issues whose number increases whose number increases continuously, to solve problems such as the storage and retreiv to the General Turkology researches and any kind of document base to these researches and take the issues in this area under control. Our recommendation about this matter is the information communication technologies and the Thesauruses that are prepared about various subjects everyday. The Preparation of such thesauruses requires the joint study of the thesaurus experts and the area researchers.