Torakotomi sonrası ağrı yönetimi için kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of methods used for pain management after thoracotomy
  1. Tez No: 723010
  2. Yazar: EBRU KÜÇÜKÇOTUR KOKURCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU, ÖĞR. GÖR. SEHEND DEBBAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada posterolateral torakotomi operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan (ESPB) bloğu, serratus anterior plan (SAPB) bloğu ve cerrahi ekip tarafından yapılan interkostal sinir bloğunun (İCNB) postoperatif ağrı skorları, opioid, ek analjezik tüketimi, postoperatif komplikasyonlar ve hastane yatış süreleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız için Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 17.12.2019 tarihli ve 2019/29-10 karar numarası ile onay alınmıştır. Çalışmamız, Hacettepe Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde 1 Ekim 2019- 1 Haziran 2021 tarihleri arasında Göğüs Cerrahisi ABD tarafından cerrahi tedavi uygulanmış hastaların kayıtları incelenerek gerçekleştirilmiştir. Elektif posterolateral torakotomi yapılmış 18 yaş ve üstü, ASA skoru0.05). Postoperatif tüm saatlerde üç grup arasında istirahat VAS düzeyleri ve öksürürken VAS düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Gruplar arasında farklı saatlerde alınan morfin dozları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0.05). Grupların HKA deneme sayılarına bakıldığında grup 2 ve grup 3 arasında 4. ve 6. saatlerde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to compare postoperative pain scores, opioid and additional analgesic consumption, postoperative complications, and duration of hospital stay between the USG guided erector spina plan (ESPB) block, serratus anterior plane block (SAPB) and the intercostal block (ICNB) performed by the surgical team in posterolateral thoracotomy operations in this study. MATERIALS AND METHODS: Our study was approved by Hacettepe University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee. The approval date and number were 17.12.2019 and 2019/29-10. Our study was carried out in Hacettepe University Anesthesiology and Reanimation Clinic through examining the records of patients who had an elective posterolateral thoracotomy by the Department of Thoracic Surgery between October 2019 and June 2021. The patients aged 18 years and older, ASA score 0.05). The VAS scores at rest and during coughing showed a statistically significant difference between the three groups at all postoperative hours (p0.05). There was no statistically significant difference between the three groups in terms of the morphine doses taken during the 24 hours postoperatively (p>0.05). Considering the number of PCA trials of the groups, there was a statistically significant difference between group 2 and group 3 at the 4th and 6th hours.