Lise öğrencilerinin beslenme bilgileri ve yeme davranışlarının incelenmesi
Investigation of nutrition information and eating behaviors of high school students
- Tez No: 723011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu ilişkisel tarama çalışması, ergenlerin beslenme konusunda bilgi düzeylerini, beslenme davranışlarını ve alışkanlıklarını değerlendirmek ve değerlendirme sonucuna göre öneriler geliştirmek için yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kırklareli il merkezindeki 17 lisenin 9.-10.-11.-12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçme yöntemi olarak tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 105'i erkek ve 202'si kız olmak üzere toplam 307 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından ilgili literatür taranarak oluşturulmuş olan anket formu kullanılmıştır. Bu anket formunun ilk bölümü sosyodemografik sorular ve araştırma konusuyla ilgili sorulardan oluşmakta olup ikinci kısmı Yahya Özdoğan tarafından geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan Beslenme Bilgisi ve Yeme Davranışı Ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışmaya göre öğrencilerin %56'sı ''çok iyi'', %32,2'si“iyi”, %10,4'“orta”, %1,3' ü“kötü”beslenme bilgisi düzeyine sahiptir. Öğrencilerin %65,5'inin yeme davranışı iyi, %31,6'sı orta düzeydeyken, sadece %2,9'unda çok iyi düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This correlational research was conducted to evaluate the level of knowledge, nutritional behaviors and habits of adolescents about nutrition and to develop recommendations according to the results of the evaluation. The universe of the research consists of the 9th-10th-11th-12th grade students of 17 high schools in Kırklareli city center. A stratified sampling method was used as the sampling method. A total of 307 students, 105 boys and 202 girls, participated in the study. According to the study, 56% of the students have“very good”, 32.2%“good”, 10.4%“moderate”and 1,3%“bad”nutritional knowledge levels. The eating behavior of 65.5% of the students is at a good level. While 31.6% of them are at a moderate level, only 2.9% of them are at a very good level.