EFL teachers' perceptions of bichronous online teaching
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin çevrimiçi hibrit eğitim algıları
- Tez No: 723009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin çevrimiçi hibrit eğitimle ilgili algılarını ve algılarında yaşlarına, akademik niteliklerine, profesyonel niteliklerine, mesleki deneyimlerine ve algıladıkları yeterlilik düzeylerine göre farklılıklar bulunup bulunmadığını araştırmayı hedeflemektedir. Bu nicel betimsel çalışma Ankara, Türkiye'de bulunan bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık okulunda çalışan 141 öğretim üyesinin katılımı ile geçekleşmiştir. Kullanılan anketin çevrimiçi hibrit eğitimle ilgili algılarla ilgili maddeleri Venkatesh,ve diğerlerin (2003)'den uyarlanmıştır. Veri analizinde betimsel ve çıkarımsal istatistik kullanılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin çoğunun çevrimiçi hibrit eğitim hakkındaki algılarının Teknoloji Kullanım ve Kabul Birleştirilmiş Modeli (TKKBM) çerçevesinde olumlu olduğunu, fakat yaşlarının, akademik ve profesyonel niteliklerinin, mesleki deneyimlerinin ve algıladıkları teknolojik yeterlik düzeylerinin çevrimiçi hibrit eğitimle ilgili algılarını etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin daha fazla eğitim ve niteliklere sahip olmak için teşvik edilmesi ve bir destek sistemi ve çevrimiçi bir topluluk kurularak desteklenmesi gerektiğini göstermiştir. Bu öğretmenlerin gözlerinin korkmaması ve zorlanmamaları için motive edilmeleri de gerekmektedir. Çevrimiçi hibrit eğitimin neden ve nasıl kullanıldığının açıklanması ve netleştirilmesi de gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore English as a Foreign Language (EFL) instructors' perceptions about bichronous online teaching and to examine if the perceptions change according to their age, academic qualification, professional qualification, years of experience in the profession, and perceived competence in the use of educational technologies. This quantitative descriptive study was conducted with 141 English preparatory school instructors of a public university in Ankara, Turkey. The items related to teachers' perceptions of bichronous online teaching were adapted from Venkatesh et al. (2003) for the online questionnaire. Descriptive and inferential statistics were used for data analysis. The results showed that age, academic qualifications, professional qualifications, years of experience in the profession, and perceived competence in the use of educational technologies seemed to have affected the perceptions of some groups of EFL instructors on bichronous teaching, even though most of them were in favor of bichronous online teaching with the constructs in the“Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) model”(Venkatesh et al., 2003). The findings also indicated that there is a need for encouraging the instructors to get further training and qualifications, and having a support system and an online community. The instructors should also be motivated so as not to feel intimidated and forced. Furthermore, there should also be rationale justification and clarification as to why and how to use bichronous online teaching.