Elektromanyetik kalkanlama özellikli nano malzeme katkılı yapı malzemelerinin üretimi
Production of carbon nano materials doped building materials with electromagnetic shilding
- Tez No: 723027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ülkemizde yapı sektöründe temel malzeme olan betonun endüstriyel üretimi son zamanlarda hızlı bir gelişim ve yaygınlaşma sürecine girmiştir. Beton; agrega, çimento, su ve gerektiğinde bazı katkı maddelerinin karıştırılmasıyla elde edilen bir yapı malzemesidir. Teknolojideki gelişmeler, bilim insanlarına malzemeleri en küçük boyutlarda inceleme, irdeleme ve üretme imkânı vermiştir. Yakın geçmişteki teknolojik gelişmelerin sunduğu makro ve mikro inceleme teknikleri sayesinde daha mümkün olmuştur. Dolayısıyla, nano bilimdeki gelişmeler yapı malzemesi alanında önemli etkiler yaratmıştır. Bunlardan biri de nano malzemelerin beton teknolojisi üzerindeki etkileridir. Nano teknolojiden faydalanılarak üretilen bazı nano malzemeler de beton teknolojisinin gelişmesindeki etkin rol oynamıştır. Nano teknoloji, çok amaçlı akıllı malzemelerin üretilmesi için bize yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada yapılarda kullandığımız malzemelerin, çok amaçlı özelliklere sahip yeni tip malzemeleri geliştirmek hedeflenmiştir. Nano malzemenin katkı oranlarını belirlemek ve harç üzerine etkisinin araştırılması önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın sonucunda karbon nano tüp katkı oranı yüzdesi arttıkça elektromanyetik kalkanlamanın oluştuğu elektromanyetik kirliliğin ise kısmen engellendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial production of concrete, that is the basic material in the construction sector in our country, has lately entered a rapid development and expansion process. Concrete aggregate is a building material obtained by mixing cement, water and, if necessary, some additives. Advances in technology have also given scientists the opportunity to examine, scrutinize and produce materials in the smallest dimensions. It has developed because of the macro and micro examination techniques offered by the technological developments in the recent past. Therefore, developments in nanoscience have had significant effects in the field of building materials. One of them is the effects of nanomaterials on concrete technology. Some nano materials produced by using nano technology have also taken an active role in the development of concrete technology. Nanotechnology is helping us to produce multipurpose smart materials. This study aims to develop new types of materials with multi-purpose properties that we use in buildings. Moreover, it is important to determine the additive ratios of nanomaterials and to investigate the effect on the mortar. As a result of this study, it was concluded that electromagnetic shielding was formed as the percentage of carbon nano tube contribution increased, and electromagnetic pollution was partially prevented.