Geleneksel Gümüşhane evi tipindeki yapıların farklı taşıyıcı sistemler ile modellenerek maliyet analizlerinin gerçekleştirilmesi
Performing cost analysis of traditional Gümüshane house type buildings by modeling with different bearing systems
  1. Tez No: 723028
  2. Yazar: ESİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTEKİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma kapsamında geleneksel Gümüşhane evlerinin mimari planlarına benzer şekilde 5 farklı mimari model tasarlanmıştır. Taşıyıcı sistem türünün toplam maliyete etkisini belirlemek için, tasarlanan bu mimari projeler, yığma, çerçeve ve perde sistem olmak üzere 3 farklı taşıyıcı sistem türü seçilerek statik modellemesi tamamlanmıştır. Modeller STA4CAD programı ile Gümüşhane Merkez ve ilçelerinin belirli koordinatlarından alınan yerel zemin sınıfı ve deprem tasarım sınıfı değerleri kullanılarak statik analizleri yapılmıştır. Statik analizler gerçekleştirilirken 2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2019) esas alınmıştır. Analizler tamamlandığında yapılan 15 modelin statik analiz sonuçlarının yeterli olduğu görülmüştür. Ayrıca analizleri tamamlanan modellerin metraj hesapları yapılmıştır. Tamamlanan tüm modellerin metraj hesaplarına göre toplam kaba inşaat maliyetleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın belirlediği 2021 ve 2022 yıllarına ait birim fiyat değerleri kullanılarak elde edilmiştir. Geleneksel Gümüşhane evlerinin kent kültürünün yaşatılabilmesi için günümüz yapım teknolojileri ve yapım malzemeleri kullanılarak modellenmesi ve toplam maliyetlerin hesaplanması sonucunda gelir düzeyine göre dar gelirli orta gelirli ve yüksek gelirli ekonomiye sahip ailelere hitap etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, 5 different architectural models were designed similar to the architectural plans of traditional Gümüşhane houses. In order to determine the effect of the structural system type on the total cost, these architectural projects were selected and their static modeling was completed by choosing 3 different types of bearing systems: masonry, frame and curtain systems. Static analyzes of the models were made using the local soil class and earthquake design class values obtained from the specific coordinates of Gümüşhane Center and its districts with the STA4CAD program. While performing the static analyzes, the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY-2019), which came into force in 2019, was taken as a basis. When the analyzes were completed, it was seen that the static analysis results of the 15 models were sufficient. In addition, the quantity calculations of the models whose analyzes were completed. Total rough construction costs according to the quantity calculations of all completed models were obtained by using the unit price values for the years 2021 and 2022 determined by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. As a result of modeling the traditional Gümüşhane houses using today's construction technologies and construction materials and calculating the total costs in order to keep the urban culture alive, it is aimed to appeal to low-income, middleincome and high-income families according to income level.