İntravenöz tromboliz ve mekanik trombektomi sonrası hemorajik transformasyonu öngörmede inflamatuar belirteçlerin rolü
The role of inflammatory markers in predicting hemorrhagic transformation after intravenous thrombolysis and mechanical thrombectomy
  1. Tez No: 723026
  2. Yazar: SELMA AKKAYA ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MERT ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: İskemik penumbra enfarkta ilerleme riski yüksek, ancak reperfüzyon tedavileri ile potansiyel olarak geri döndürülebilir bir dokudur. Bununla birlikte hangi hastaların reperfüzyon tedavisinden daha iyi yarar sağlayacağını öngörmek klinik sonuçların iyileştirilmesine ve daha iyi tedavi algoritmalarının geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Mortalite ve morbidite oranı yüksek olan hemorajik transformasyonda (HT) inflamatuar süreç önemli bir yer tutar. Bu çalışmadaki amacımız, erken dönemde ortaya çıkan inflamatuar yanıtın HT, parenkimal hematom (PH) ve semptomatik intraserebral kanamayı (sİSK) ön görmedeki etkisini saptamaktır. Gereç ve yöntem: Temmuz 2018 ile Temmuz 2021 yılları arasında Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran veya herhangi bir klinikte yatmakta iken akut iskemik inme tanısı alan ve intravenöz tromboliz (İVT) ve/veya endovasküler tedavi (EVT) uygulanan 132 hastanın dahil edildiği retrospektif bir çalışmadır. Hastaların başvuru ve 24. saat ve/veya 36-48 saat aralığındaki kan değerlerindeki periferik inflamasyon biyobelirteçlerinin (lenfosit/monosit oranı [LMR], nötrofil/lenfosit oranı [NLR], platelet/lenfosit oranı [PLR] ile sistemik immün-inflamasyon indeksi [Sİİ], sistemik inflamasyon yanıt indeksi [(SİRİ]) HT, PH ve sİSK ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 73,52 ± 13,73 (min-max: 36- 95) ve %54,5'i kadın, %45,5'i erkekti. Hastaların %43,9'unda HT, %22,7'sinde PH, %13,6'sında sİSK tespit edildi. Kardioembolik etyoloji oranı %53'tü. Çoklu lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre; antiagregan kullanmama (OR: 0,392 [%95GA: 0,204 – 0,751]), başvuru NIHSS skoru (OR: 1,156 [%95GA: 1,053 – 1,270]), ASPECT skoru (OR: 0,456 [%95GA: 0,313 – 0,666]) ve başvuru SİRİ değeri (OR: 1,001 [%95GA: 1,001 – 1,002]) HT için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Başvuru NIHSS skoru (OR: 1,150 [%95GA: 1,038 – 1,273]), ASPECT skoru (OR: 0,548 [%95GA: 0,375 – 0,802]) ve SİRİ değeri (OR: 1,001 [%95GA: 1,001 – 1,002]) PH için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Başvuru ASPECT skoru (OR: 0,433 [%95GA: 0,274 – 0,686]), NLR (OR: 0,576 [%95GA: 0,333 – 0,996]), PLR (OR: 1,011 [%95GA: 1,002 – 1,020]) ve SİRİ değeri (OR: 1,001 [%95GA: 1,001 – 1,002]) sİSK için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. sİSK'yi öngörmede ideal kesim noktaları NLR için 2,08 (AUC: 0,667 [%95GA: 0,535 – 0,799], p = 0,023), PLR için 101,95 (AUC: 0,692 [%95GA: 0,559 – 0,824], p = 0,009), SİRİ için 1869,45 (AUC: 0,675 [0,537 – 0,814], p = 0,017) değerleriydi. Başvuru SİRİ değeri PH'yi öngörmede 1286,92 kesim noktasında %80,0 sensitivite ve %52,9 spesifiteye sahipti (AUC: 0,651 [%95GA: 0,540 – 0,763], p = 0,012).
Özet (Çeviri)
Introduction: Ischemic penumbra is with a high risk of progression in infarction, but potentially reversible tissue with reperfusion treatments. However, predicting which patients will benefit better from reperfusion therapy will help improve clinical outcomes and develop better treatment algorithms. The inflammatory process takes an important place in hemorrhagic transformation (HT), which has a high mortality and morbidity rate. The aim of this study is to determine the effect of early inflammatory response on the prognosis of HT, parenchymal hematoma (PH) and symptomatic intracerebral hematoma (sICH). Materials and methods: July 2018 and July 2021, patients who applied of Sultan 2.Abdülhamid Han Training and Research Hospital were admitted with acute ischemic stroke to the emergency department or at any clinic hospitalized and intravenous while thrombolysis (IVT) and/or endovascular treatment (EVT) is applied a retrospective study that included 132 patients. Admission of patients and 24. hours and/or in the range of 36-48 hours biomarkers of inflammation in peripheral blood values (lymphocyte/monocyte ratio [LMR], neutrophil/lymphocyte ratio [NLR], platelet/lymphocyte ratio [PLR] with systemic immune-inflammation index [SII], systemic inflammation response index [(SIRI]) the relationship with HT, PH and sICH was evaluated. Results: The mean age of the patients included in the study was 73.52 ± 13.73 (min-max: 36- 95) and 54.5% were female, 45.5% were male. HT was detected in 43.9%, PH was detected in 22.7% and sICH was detected in 13.6% of patients. Cardioembolic etiology was 53% of the patients. According to the results of multiple logistic regression analysis not use antiaggregants (OR: 0,392 [95% GA: 0,204 – 0,751]), reference NIHSS score (OR: 1,156 [95% GA: 1,053 – 1,270]), ASPECT score (OR: 0,456 [95% GA: 0,313 – 0,666]) and SİRİ (OR: 1,001 [95% GA: 1,001 – 1,002]) were identified as independent risk factors for HT. The reference NIHSS score (OR: 1,150 [95% GA: 1,038 – 1,273]), ASPECT score (OR: 0,548 [%95GA: 0,375 – 0,802]) and SİRİ value (OR: 1,001 [95% GA: 1,001 – 1,002]) were determined as independent risk factors for PH. The ASPECT score (OR: 0,433 [95% GA: 0,274 – 0,686]), NLR (OR: 0,576 [95% GA: 0,333 – 0,996]), PLR (OR: 1,011 [95% GA: 1,002 – 1,020]) and SİRİ value (OR: 1,001 [95% GA: 1,001 – 1,002]) were determined as independent risk factors for sICH. The ideal cut–off points for predicting sICH were 2,08 for NLR (AUC: 0,667 [95% GA: 0,535 – 0,799], p = 0,023), 101,95 for PLR (AUC: 0,692 [95% GA: 0,559 – 0,824], p = 0,009), 1869,45 for SİRİ (AUC: 0,675 [0,537 – 0,814], p = 0,017). The reference SIRI value had 80.0% sensitivity and 52.9% specificity at 1286.92 cut–off points in predicting (AUC: 0,651 [%95GA: 0,540 – 0,763], p = 0,012).