Birinci Kudüs Latin Krallığı döneminde idari, sosyo-ekonomik ve kültürel yapı
Administrative, socioeconomic, and cultural structure during the First Latin Kingdom of Jerusalem
  1. Tez No: 723139
  2. Yazar: HAKAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Orta Çağ tarihi, pek çok savaşa ve bu savaşlara bağlı olarak insan hareketliliklerine sahne olmuştur. Haçlı Seferleri de bu dönemin en önemli hareketlerinden biri olarak tarih sayfasındaki yerini almıştır. Seferler süresince Batı'dan Doğu'ya gelen toplulukların bir kısmı Levant'a yerleşmiş ve burada bir yaşam kurma çabası içine girmişlerdir. 1099 yılında Kudüs'ün Haçlılar tarafından alınması ile başlayan ve 1187'de Müslümanlarca yeniden fethi sonucunda Krallık merkezinin Akkâ'ya taşınmasına kadar geçen süreç Birinci Krallık dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem içerisinde Krallığın geliştirdiği idâri, sosyo-ekonomik ve kültürel yapı çalışmamızın ana konusunu oluşturmuştur. Bu çerçevede, Kudüs'te kurulan Haçlı Krallığı'nın idâri ve sosyo-ekonomik sistemlerinin oluşumu ve halkların bu uygulamalara adaptasyonları incelenmiştir. Sonuç olarak sürecin, Krallığın yeni bir idâri yapı kurma ve gelişme dönemi olduğu görülmüş ve toplulukların karşı kültür ve yaşam şeklini tanıyıp kısmen uyum sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerous battles and wars took place in the Middle Ages and those incidents caused social mobilities. The crusades were engraved in people's mind as one of the most notable events of the period. Throughout the expeditions, some of the crusaders that came from the West to the East settled in the Levant and made an effort to establish a new life there. The period that started with the capture of Jerusalem in 1099 and passed until the transfer of the centre of the Kingdom to Acre as a result of the conquest of Jerusalem by the Muslims in 1187 is called the First Kingdom period. The administrative, socioeconomic, and cultural structure developed by the Latin Kingdom during this period constituted the main subject of our study. In this context, the formation of the administrative and socio-economic systems of the Crusader Kingdom established in Jerusalem and the adaptations of the peoples to these practices were examined. In conclusion, it was seen that the process was a period of establishing a new administrative structure and development of the Latin Kingdom, and it was understood that the communities recognized and partially adapted to the counterculture and lifestyle.