Radial translasyonun normal değerinin belirlenmesi ve distal radius kırığı tedavisi sonrası fonksiyonel sonuçlara etkisi
- Tez No: 723160
- Danışmanlar: UZMAN MUHARREM KANAR, UZMAN ÖMER FARUK KÜMBÜLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Radial translasyon parametresi, distal radiusun radyografik değerlendirilmesinde önemi son dönemde daha fazla anlaşılan bir ölçümdür. Bu değerin fonksiyonel sonuçlara ve DRUE stabilitesine etkisi halen tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı radius distal uç kırığı konservatif tedavisinde, radial translasyon deformitesinin klinik sonuçlara etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada iki hasta grubu ayrı ayrı değerlendirildi. Birinci grupta, el bilek patolojisi olmayan 103 hastanın 206 el bilek radyografisi, radyolojik parametreleri açısından değerlendirildi. İkinci çalışma grubunda 2017- 2020 tarihleri arasında distal radius kırığı teşhisi konularak alçı ile tedavi edilen 108 hasta, son kontrollerindeki el bilek radyografileri, DASH ve VAS ağrı skorları ile değerlendirildi. Hastaların DRUE stabiliteleri fizik muayene ile değerlendirildi. Bulgular: İlk grupta ölçümü yapılan 206 el bilek grafisinin radial translasyon değeri ortalama %43,6 (SD % 8,2 , dağılım aralığı %25 - %66 ) olarak bulundu. Aynı hastaya ait sağ ve sol el bileği ölçümleri arasındaki farkın ortalaması %3,94 (SD %1,64) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The radial translation parameter is a measurement whose importance in the radiographic evaluation of the distal radius has started to be understood more recently. The effect of this value on functional results and stability of DRUJ is still not completely understood. The aim of this study was to evaluate the effect of radial translation deformity on clinical outcomes in the conservative treatment of distal radius fracture. Materials and Methods:Two patient groups were evaluated separately in the study. In the first study group, 206 wrist radiographies of 103 patients without wrist pathology were evaluated in terms of radiological parameters. In these cond study group, 108 patients diagnosed with distal radius fracture and treated with plaster between 2017 and 2020 were evaluated with wrist radiographs, DASH and VAS pain scores at the final followup.DRUJ stability was evaluated by physical examination. Results:The mean radial translation value of 206 wrist X-raysmeasured in the first group was 43.6% (SD 8.2%, range 25% - 66%). The mean difference between right and left wrist measurements of the same patients was found to be 3.94% (SD 1.64%).