Acil servise geçici iskemik atak ile başvuran hastalarda 30 günlük inme riskininin belirlenmesinde ABCD2 ve ABCD3-I risk skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of ABCD2 and ABCD3-i risk scoring systems in determining the 30-day risk of stroke in patients admitted to the emergency department with A transient ischemic attack
- Tez No: 723161
- Danışmanlar: DOÇ. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Geçici iskemik atak (TIA) ile acil servise gelen erişkin hastalarda ABCD2 ve ABCD3-I skorlamalarının 30 günlük nörolojik hadise gelişmesini öngörmedeki tanısal değerliliklerinin karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve prospektifolarak tasarlanan çalışmamız etik kurul onayından sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Tıp Kliniği'ne 01.09.2020 - 30.09.2021 tarihleri arasında geçici iskemik atak ile başvuran hastalar üzerinde tek merkezli olarak yürütüldü.Çalışmamızın birincil sonlanımı olarak, acil serviste Geçici İskemik Atak (TIA) tanısı konulan hastalarda ABCD2 ve ABCD3-I skorlarının 1 ay içinde iskemik inmeyi öngörmedeki tanısal değerlilikleri karşılaştırıldı. Veri analizi için SPSS 15 kullanıldı. Bulgular: Acil servise geçici iskemik atak ile başvuran 122 hastada ABCD2 ve ABCD3-I skorlarının 30 günlük süre içinde inmeyi öngörme duyarlılıkları karşılaştırıldı. Hem ABCD2 hemde ABCD3-I skorlarında sırasıyla gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.044),(p=0.029).ABCD2 ve ABDC3-I için kesim değer skorları sırasıyla 6.5 ve 7.5 olarak bulundu.Bu eşik değerlere göre ABCD2 skorunun duyarlılığı %42.9, özgüllüğü %95.7; ABCD3-I skorunun ise duyarlılığı %57.1, özgüllüğü %87 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of the diagnostic value of ABCD2 and ABCD3-I scores in predicting the development of a 30-day neurological event in adult patients presenting to the emergency department with a transient ischemic attack (TIA). Materials and Methods: Our study, which was designed as an observational and prospective study, was carried out in a single center on patients who applied to the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital Adult Emergency Medicine Clinic between 01.09.2020 - 30.09.2021 with TIA after the approval of the ethics committee. As the primary outcome of our study, the diagnostic value of ABCD2 and ABCD3-I scores in predicting ischemic stroke within 1 month in patients diagnosed with TIA in the emergency department were compared. SPSS 15 was used for data analysis. Results: The sensitivity of ABCD2 and ABCD3-I scores for prediction of stroke at 30 days after TIA was compared in 122 patients who presented to the emergency department. The difference between the groups was statistically significant in both ABCD2 and ABCD3-I scores, respectively. (p=0.044) ,(p=0.029)Cut-off scores for ABCD2 and ABDC3-I were 6.5 and 7.5 respectively.