Rekreasyonel faaliyet olarak rüzgar sörfü yapan bireylerin zihinsel dayanıklılık düzeyleriyle problem çözme becerilerinin incelenmesi
Invastigation of mental endurance levels and problem solving skills of i̇ndividual WHO DO windsurf as recreational activity
- Tez No: 723165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı rekreasyonel faaliyet olarak rüzgar sörfü yapan bireylerin zihinsel dayanıklılık düzeyleriyle problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma grubunu Çanakkale iline bağlı Güzelyalı köyünde bulunan ida windsurf & kitesurf spotuna rekreasyonel faaliyet amaçlı rüzgar sörfü yapmaya gelen 185 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara ait kişisel bilgiler kişisel bilgi formu, zihinsel dayanıklılık ölçeği, problem çözme envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular ortalama ve standart sapma olarak hesaplanmıştır. Verilerin normallik dağılımları kolmogrov-smirnov testi ile yapılmış olup, verilerin normal dağılmaması sebebiyle nonparametrik testler uygulanmıştır. 2 değişkenin karşılaştırılması için mann whitney u testi, 3 ve daha fazla değişkenin karşılatırılması için kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 25.0 paket programından yararlanılmıştır. Katılımcıların yaşları ile problem çözme becerileri ölçeğinden aldıkları toplam skor arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenememiştir. Ancak katılımcıların yaşları ile zihinsel dayanıklılık ölçeğinden aldıkları toplam skor arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Oluşan bu anlamlı farklılık 18 yıl ve altı-19-22 yaş arası ile 18 yıl altı ve 23-26 yaş arasındadır. Katılımcıların cinsiyetleri ile zihinsel dayanıklılık ve problem çözme ölçeği toplam skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların mesleği ile zihinsel dayanıklılık ölçeği istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiş ve bu fark eğitmen ve diğer meslek grubu arasında ortaya çıkmıştır. Ancak katılımcıların mesleği ile problem çözme ölçeği istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların rüzgar sörfü yapma düzeyi ile zihinsel dayanıklılık ölçeği ve problem çözme ölçeği toplam skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların rüzgar sörfünü tercih etme nedeniyle zihinsel dayanıklılık ölçeği toplam skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenirken, problem çözme ölçeği toplam skoru ile katılımcıların rüzgar sörfünü tercih etme nedeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların heyecan düzeyleri ile zihinsel dayanıklılık ölçeği ve problem çözme parametreleri ölçeği toplam skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir 185 kişi üzerinde yapılan bu araştırmaya 131 erkek 54 kadın katılımıştır. Rüzgar sörfü gerek spor branşı gerek rekreasyonel faaliyet amaçlı elverişli rüzgar alan her bölgede belirli bir yaşa ve cinsiyete bağlı kalmadan sağlıklı her bireyin boş zaman faaliyetini değerlendirebileceği ekstrem bir branştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the mental stamina and problem solving skills of individuals who windsurf as a recreational activity. The study group consists of 185 participants who came to windsurf for recreational activity at ida windsurf & kitesurf spot in Güzelyalı village of Çanakkale province. The personal information of the participants was obtained by using the personal information form, mental toughness scale, and problem solving inventory. The results obtained in the study were calculated as mean and standard deviation. The normality distribution of the data was made with the Kolmogrov-Smirnov test, and nonparametric tests were applied because the data were not normally distributed. Mann Whitney U test was used to compare 2 variables, and Kruskal Wallis test was used to compare 3 or more variables. Statistical analysis SPSS 25.0 package program was used. It was unthinkable because of the content of schools where students had age-related issues. They are the ones who have a perspective that makes sense only in a short time from surviving with their old age. These individuals are 18 years and under-19-22 years old and under 18 years and 23-26 years old. . To review what may be created and problematic by the choices of the participants, they will not be noticed meaningfully. It is something to choose from among the different trainers, where a meaningful definition is made between the content of the participants and the things that can be done. But nothing meaningful will happen in such a way that it doesn't create a problem with being alive. Those who make a distinction, above all, from the point of view of the participants' use in the wind, and in reviewing their problems. While visitors prefer their excursions, don't choose to review the navigating excursion here. Exhibits survive with the exhibition and those that are overlooked in a problematic view are those that are overlooked in a meaningful way in every sense. This experience, which was conducted on 185 people, is 131 male and 54 female participants. The required sports branch within the scope of wind can evaluate its time in the process that continues during a certain day in each region.