COVID-19 sürecinde çalışan motivasyonu ve yenilikçi davranış ilişkisi
The relationship of employee motivation and innovative behavior in the COVID-19
  1. Tez No: 723220
  2. Yazar: MERVE NUR UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde tüm dünyanın gündem konusu olan COVID-19 pandemisi firmaların işleyişlerinde yeni arayışlara girmelerine sebep olmuştur. Rekabet ortamının her daim varlığını hissettirmesi dolayısıyla işletmeler farklılaştığı düzeyde, rakiplerinden sıyrılacaklarını bilmektedirler. Böylesi bir ortamda farklılaşmak adına işletmelerdeki çalışanların motive olup, yenilikçi davranışlar sergilemesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada COVID-19 pandemisi sürecinde çalışanları nelerin motive ettiğinin anlaşılıp, motivasyonlarının yenilikçi davranışlarına olan etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda önce literatür taraması yapılarak COVID-19 süreci, motivasyon, yenilikçi davranış ve motivasyon ile yenilikçi davranış arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalara yer verilmiştir. Ardından bağımsız değişkeni motivasyon, güç ihtiyacı, başarma ihtiyacı, bağlanma ihtiyacı ve düşünme ihtiyacı olan, bağımlı değişkeni ise yenilikçi davranış olan araştırma modeli oluşturulup bu model kapsamında anket hazırlanarak katılımcılara sunulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunun katılımcıları kolayda örnekleme yoluyla seçilen 549 kişidir. Anket katılımcılara online ortamda ulaştırılmış, motivasyon ve yenilikçi davranışlarını anlamaya yönelik sorular sorulmuş, veriler Jamovi istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizler ihtiyaçları konu alan teoriler baz alınarak, ihtiyacı çok olanın bu ihtiyacını karşılamak için daha çok motive olacağı düşüncesi ile yapılmıştır. Elde edilen veriler ile frekans ve yüzde analizleri, keşfedici faktör analizi, ölçeklerdeki faktörlerin güvenilirlikleri, korelasyon ve regresyon analizi, ANOVA ve T-Testleri yapılmıştır. Bu analizler sonunda COVID-19 sürecinde çalışanların motivasyonu ile yenilikçi davranışı arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the COVID-19 pandemic, which is the agenda of the whole world, has caused companies to go to new searches in their functioning. Since the competitive environment always makes its presence felt, businesses know that they will stand out from their competitors at the level of differentiation. In order to differentiate in such an environment, it is important that the employees in the enterprises are motivated and exhibit innovative behaviors. In this study, it was understood what motivates the employees during the COVID-19 pandemic process and the effect of their motivation on their innovative behavior was examined. In this context, firstly, literature review was conducted and studies examining the relationship between COVID-19 process, motivation, innovative behavior and motivation and innovative behavior were included. Then, a research model whose independent variable is motivation, need for power, need for achievement, need for attachment and need to think, and the dependent variable is innovative behavior, was created and a questionnaire was prepared within the scope of this model and presented to the participants. The participants of the study group of the research are 549 people selected by convenience sampling. The questionnaire was delivered to the participants online, questions were asked to understand their motivation and innovative behaviors, and the data were analyzed with the Jamovi statistical program. The analyzes were made on the basis of theories on needs, with the thought that those who have a great need will be more motivated to meet this need. Frequency and percentage analysis, exploratory factor analysis, reliability of factors in scales, correlation and regression analysis, ANOVA and T-Tests were performed with the data obtained. At the end of these analyzes, it was seen that there is a significant relationship between the motivation of the employees and their innovative behavior during the COVID-19 process.