Pirinç levha malzemelerin prizmatik derin çekme işleminde biçimlendirilebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the formatability properties of brass sheets in prismatic deep drawing
  1. Tez No: 723219
  2. Yazar: MERT ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL DELİKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada CuZn37 pirinç levha üzerinde, prizmatik derin çekme prosesi ile prizmatik derin çekme kabiliyeti belirlenmesi amacıyla, farklı tavlama sıcaklıklarında ve bu sıcaklıklarda farklı sürelerde malzemenin biçimlendirilebilirlik özelliklerinin değişimi gözlemlenmiştir. Hazırlanan numunelere uygulanan farklı sıcaklık ve sürelerdeki tavlama işlemleri sonrasında, bu numunelere uygulanan deneyler ile birlikte derin çekme işlemi sonucunda ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırılarak, CuZn37 malzeme için optimum prizmatik derin çekme şartları elde edilmiştir. Derin çekme hataları dahil olmak üzere, deneyler sonucunda numuneler üzerindeki tavlama parametrelerinin prizmatik derin çekme prosesine karşı nasıl bir etkide bulunabileceği belirlenmiştir. Deneyler sonucunda sabit sıcaklıkta tavlama süresi arttırılarak derin çekilen numunelerde derin çekme derinliğinin arttığı görülmüştür. Bununla birlikte uygulanan derin çekme kuvvetinin de tavlama sıcaklığı arttıkça artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change of the formability properties of the material was observed at different annealing temperatures and at different times at these temperatures, in order to determine the prismatic deep drawing ability on CuZn37 brass plate. Optimum prismatic deep drawing conditions were obtained for CuZn37 material by comparing the results obtained from the deep drawing process together with the tests applied to these samples after annealing at different temperatures and times. As a result of the experiments, including the deep drawing errors, it was determined how the annealing parameters on the samples could affect the prismatic deep drawing process. As a result of the experiments, it was observed that the deep drawing depth increased in the deep drawn samples by increasing the annealing time at constant temperature. In addition, it was determined that the applied deep drawing force increased as the annealing temperature increased.