Kurumsal kalite ve ekonomik büyüme ilişkisi: BRICS-T ülkeleri üzerine bir inceleme
The relationship between institutional quality and economic growth: A review on BRICS-T countries
  1. Tez No: 723228
  2. Yazar: SEYHUN TUTGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUR BAYAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ekonomi tarihi, ülkeler arasındaki gelişmişlik farklarının nedenlerini açıklamaya çalışan birçok yaklaşıma tanık olmuştur. Bu yaklaşımların başında 1950'li yıllarda R. Solow tarafından öne sürülen fiziki sermaye ve teknolojik ilerleme farkları gelmektedir. Fakat bu iki değişken, neden bazı ülkelerin daha zengin bazılarının daha fakir olduklarını açıklamada yetersiz kalmıştır. Tam da bu noktada fiziki sermayenin arttırılması, teknolojik altyapının oluşturulması, üretim kapasitesinin arttırılması vb. olayların kurumların işleyişi ile alakalı olabileceği konusu gündeme gelmiştir. Kurumların, sosyal ve ekonomik yaşamı düzenleyen yapılar olduğu ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin temeli olduğu konusunda geniş bir literatür mevcuttur. Kurumların ve kurumsal kalitenin ülkelerin ekonomik performanslarına ne kadar etkisi olduğu sorusuna cevap bulmak adına çalışmada özdeş ekonomik yapılara sahip Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye (BRICS-T) ülkeleri incelenmiştir. 2002-2020 dönemine ait yıllık verilerin kullanıldığı çalışmada Panel Veri Analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada kurumsal kalite göstergeleri olarak, Dünya Yönetişim Göstergelerinden (World Govarnance Indicators- WGI) alınan hükümetin etkinliği(GE), politik istikrar ve şiddetin olmaması(PS), hukukun üstünlüğü(RL), düzenleme kalitesi(RQ), ifade özgürlüğü ve hesap verilebilirlik(VA) ve yolsuzluğun kontrolü(CC) kullanılmıştır. Çalışmada, PVECM (Uzun Dönem) nedensellik test sonuçlarına göre uzun dönemde kurumsal kalite faktörlerinden ekonomik büyümeye doğru nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) panel nedensellik test sonuçlarına göre her ülkede farklı bir kurumsal kalite faktöründen büyümeye nedensellik ilişkisi mevcuttur. Genel olarak politik istikrar ve şiddetin olmaması(PS), ifade özgürlüğü ve hesap verilebilirlik(VA) ve düzenleme kalitesinden(RQ) büyümeye doğru nedensellik olduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Son olarak ülkelerin ekonomik büyümelerini pozitif etkileyen kurumsal kalite faktörleri, düzenleme kalitesi(RQ), yolsuzluğun kontrolü (CC) ve hukukun üstünlüğü(RL) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic history has witnessed many approaches that try to explain the reasons for development differences between countries. At the beginning of these approaches are the differences in physical capital and technological progress put forward by R. Solow in the 1950s. But these two variables fell short of explaining why some countries are richer and some poorer. At this point, it is necessary to increase the physical capital, create the technological infrastructure, increase the production capacity, etc. The issue that events may be related to the functioning of institutions has come to the fore. There is a large literature on the subject that institutions are the structures that regulate social and economic life and that they are the basis of sustainable economic growth. In order to find an answer to the question of how institutions and institutional quality affect the economic performance of countries, Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey (BRICS-T) countries with identical economic structures were examined in the study. Panel Data Analysis methods were used in the study, in which annual data for the 2002-2020 period were used. The institutional quality indicators in the study, taken from the World Governance Indicators, are government effectiveness (GE), political stability and non-violence (PS), rule of law (RL), regulatory quality (RQ), freedom of expression and accountability (VA) and corruption control (CC). In the study, according to the PVECM (Long Term) causality test results, a causal relationship was found from institutional quality factors to economic growth in the long run. According to Emirmahmutoğlu and Köse (2011) panel causality test results, there is a causality relationship from a different institutional quality factor to growth in each country. In general, we found that there is causality running from political stability and non-violence (PS), freedom of expression and accountability (VA) and regulatory quality (RQ) to growth. Finally, institutional quality factors that positively affect the economic growth of countries were found to be regulatory quality (RQ), corruption control (CC) and rule of law (RL).