Liselerde öğrenim gören kız öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının karşılaştırılıp, gençlik liderlik özelliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
A comparison of female high school students' attitudes towards physical education and sports lessons and an examination of their youth leadership characteristics
- Tez No: 865243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma liselerde öğrenim gören kız öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının karşılaştırılıp, gençlik liderlik özellikleri açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği ve Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği ve Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Aydın İli içerisinde bulunan lise dönemindeki kız öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 245 imam hatip lisesi öğrencisi ve 211 özel lise öğrencisi olmak üzere toplamda 456 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci kısımda Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği, üçüncü kısımda Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği yer almıştır. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci kısımda Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği, üçüncü kısımda Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği yer almıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programında ve bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (Aritmetik Ortalama, standart sapma, medyan, mod, sıklık, yüzdelik), Student t testi, One Way ANOVA, Pearson Correlation test kullanılmıştır. Post Hock LSD testi kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri bireylerin demografik özellikleri, bağımlı değişkenleri ise Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği ve Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği puan ortalamalarıdır. Araştırmada değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadıkları Gaus Eğrisi, Min-Max değer ve Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir.Sonuç olarak araştırma kapsamına alınan öğrencilerin Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği puan ortalamasının 3,52±0,80 olduğu, beden eğitimi ve spora karşı ortalamanın üstünde bir tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği puan ortalaması 3,36±0,39 olup, orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of comparing the attitudes of female high school students towards physical education and sports lessons and examining them in terms of youth leadership characteristics. The study utilized the Physical Education and Sports Attitude Scale and the Youth Leadership Characteristics Scale. The population of the research consisted of female students in high schools located in Aydın Province. The sample of the study included a total of 456 participants, with 245 students from Imam Hatip High Schools and 211 students from Private High Schools. The data were collected through a questionnaire comprising three parts: the first part included demographic information, the second part contained the Physical Education and Sports Attitude Scale, and the third part consisted of the Youth Leadership Characteristics Scale. The obtained data were analyzed using the SPSS 21.0 program on a computer. Descriptive statistical analyses (arithmetic mean, standard deviation, median, mode, frequency, and percentage), Student t-test, One-Way ANOVA, and Pearson Correlation test were used for data evaluation. The Post Hoc LSD test was also employed. The independent variables of the research were individuals' characteristics, while the dependent variables were the scores from the Personal Characteristics and Youth Leadership Characteristics Scale and the Physical Education and Sports Attitude Scale. According to the study, the average score of female students' attitude towards physical education and sports was found to be 3.52±0.80, indicating an above-average attitude towards these subjects. The average score of the Youth Leadership Characteristics Scale was 3.36±0.39, indicating a moderate level of youth leadership characteristics among the students.