Balat Mahkemesi Arapça para vakıfları
The Arabic cash waqfs of Balat Court
  1. Tez No: 723260
  2. Yazar: AHMAD MÜKREŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER, DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmada, İslâmiyet'in ilk yıllarına dayanan vakıf kurumunu temel alarak Osmanlı İmparatorluğu'nda icat edilip yayılan para vakıfları incelenmiştir. Bu kapsamda İstanbul Balat Mahkemesi'nde kayıtlı 28 Arapça para vakfiyesi incelenmiştir. İncelenen vakfiyeler H. 965-1024 (M. 1558-1615) tarihlerini kapsamaktadır. Vakfiyelerin içeriği analiz edilip elde edilen veriler gruplandırılıp yorumlanarak çeşitli grafik ve tablolar meydana getirilmiştir. Vakfedilen para miktarı, işletme yöntemleri, vakfın masrafları, vakfın çeşidi, tescil yöntemleri, çalışanları ve pek çok kalem ele alınmıştır. Ayrıca, vakfiyelerde adı geçen çeşitli yer isimlerine değinilmiştir. Ulaşılan bilgilere göre vakıf eserlerin günümüzdeki durumları da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examined the foundations of cash waqfs invented and spread in the Ottoman Empire, based on the foundation institution dating back to the early years of Islamiyet. Within this scope, 28 Arabic Waqfiyah registered at Istanbul Balat Court have been examined. The waqfiyahs studied cover H. 965-1024 (M. 1558-1615). Various charts and tables were created by analyzing the contents of the waqfiyahs and grouping and interpreting the data obtained. The amount of money, the operating methods, the expenses of the waqf, the variety of the waqf, the registration methods, its employees and many items were discussed. In addition, various names of places mentioned in the waqfiyahs have been mentioned. According to the information available, the current status of the waqf has also been identified.