An examination of the right to work and refugees
Çalışma hakkı ve mülteciler üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 951018
  2. Yazar: BÜŞRA BALAT
  3. Danışmanlar: PROF. SUSAN BREAU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, mülteci ve sığınmacıların çalışma hakkına sahip olup olmadıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Eğer böyle bir hakları varsa, bu haktan ne ölçüde yararlanabildikleri incelenmektedir. Günümüzde mülteci ve sığınmacı sayısındaki artış göz önüne alındığında, bu sorular oldukça dikkat çekici hâle gelmektedir. Bu çalışmada, güncel sorunlara cevap verebilmek amacıyla“mülteci”kavramı daha geniş bir tanımla ele alınmaktadır. Çalışma hakkına odaklanılmasının nedeni, bu hakkın yaşamın temel bir parçası olmasıdır; zira diğer hakların ve insan onurunun tam anlamıyla gerçekleştirilmesi, çalışma özgürlüğü olmadan mümkün değildir. Uluslararası insan hakları hukuku ve mülteci hukuku belgeleri, içtihatları ve ilkeleri dikkate alınarak, mülteciler için çalışma hakkının temel niteliği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda devletlerin, ayrımcılık yapmama ilkesi uyarınca bu hakkı güvence altına almaları gerekmektedir. Ancak devletler, mültecilerin haklarını sınırlandırmak için siyasi ve ekonomik gerekçeler ileri sürmektedir. Ayrıca, çalışma hakkını güvence altına alan uluslararası belgelerin etkili bir yaptırım mekanizmasına sahip olmaması, bu hakkın hayata geçirilmesini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, devletlerin uygulamaları genellikle kendi siyasi eğilimleri doğrultusunda şekillenmektedir. Araştırmada ayrıca, mültecilerin çalışmasının engellenmesinin olası sonuçları arasında yer alan dolaylı geri göndermeye zorlama (refoulement), yasa dışı çalışma, insan kaçakçılığı ve insan ticareti gibi konular da ele alınmaktadır. Çalışmanın sonucunda, uluslararası belgelerin uygulama mekanizmalarının güçlendirilmesi ve devletler arasında sorumluluk paylaşımının sağlanmasının, mültecilerin çalışma hakkının korunması açısından en etkili yollar olduğu sonucuna varılmıştır. Devletler, aralarındaki eşitliği sağlamak ve etkin bir koruma sunmak için bu yükü paylaşmalıdır. Ayrıca, ev sahibi devletin vatandaşlığına sahip olmayan mültecilerin, uluslararası bir insan hakları mahkemesine başvurma imkânına sahip olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, devlet uygulamaları üzerinde caydırıcı etkisi olabilecek bir Dünya İnsan Hakları Mahkemesi kurulması önerisi bu çalışmada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research seeks to find whether refugees and asylum seekers have the right to work. If they have this right, to what extent they can enjoy their rights is examined. When the current increase in the number of refugees and asylum seekers is considered, these questions become quite interesting. In this study, a broader definition of the term of refugee is used to respond the current problems. The reason for focusing the right to work is that this right is an essential part of life since other rights and human dignity cannot be realized completely without having the freedom to work. Considering international human rights law and refugee law instruments, cases and principles, the fundamental feature of the right to work for refugees is revealed. Thus, States should ensure their rights in accordance with the non-discrimination principle. However, political and economic justifications are asserted by States to restrict refugees' rights. Moreover, international instruments protecting the right to work do not have effective enforcement mechanisms which affects the realization of the right adversely. Hence, States' practices generally are shaped by their own political tendencies. This research is also examined indirect refoulment of refugees, illegal working, smuggling and human trafficking which are the possible consequences of the preventing refugees from working The result of this study is that the enhancement of the enforcement systems of international instruments and responsibility sharing between states are the most effective ways to protect refugees' right to work. States should share the burden in order to provide equality between states and an effective protection. Furthermore, refugees who do not have citizenships of their host states should be able to apply an international human rights court. A proposal for establishing a World Court of Human Rights which can have a deterrence impact on states' practices is evaluated in this study.