Is it possible to construct a feminist judgmental process: The women's court of Sarajevo
Feminist bir yargılama süreci oluşturmak mümkün müdür: Saraybosna kadın mahkemesi
  1. Tez No: 594592
  2. Yazar: PINAR KURANEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, feminist bir yargılama süreci oluşturmanın mümkün olup olmadığı gerçek hayatta yaşanmış bir örnek üzerinden incelenecektir. Liberal hukuk sistemleri ve yargılama süreçleri üç başat kavram tarafından gerçekleştirilmektedir: tarafsızlık, akılcılık ve yansızlık; fakat, bu kavramların ataerkil bir bakış açısından yorumlandığını görmek mümkündür. Bu noktada, daha adil ve adaletli bir yargılama sürecine sahip olmak için feminist hukuk teorisi 3 metot önermektedir. Feminist hukuk teorisinin çeşitli bakış açılarını ve bu bakış açılarından yola çıkılarak oluşturulan bu üç metodu açıklarken; aynı zamanda Saraybosna Kadın Mahkemesi'ni ve bu mahkemeye tanık olarak katılan kadınların böyle bir sistemin ihtimali hakkında ne düşündüğünü inceledim.
Özet (Çeviri)
In this study, research is going to be conducted on the possibility of constructing a feminist judgmental process by examining a real-life example: the Women's Court of Sarajevo. Liberal law systems and judgmental processes are driven by the notions of objectivity, rationalism, and neutrality; however, it is possible to understand that these notions are understood by the patriarchal perspective. To have a more fair and just judgmental process, the feminist legal theory suggests 3 methods. Together with explaining different feminist theoretical standpoints in legal thought and the methods that are produced based on these standpoints; I examined the Women's Court of Sarajevo and witnesses' views on the possibility of constructing a feminist judgmental process.