Yardımcı üreme teknikleri ve spontan yolla gebe kalan annelerin emzirme tutumunun ve emzirme öz yeterliliğinin karşılaştırılması
Assistant reproduction techniques and comparison of breastfeeding attitudes and breastfeeding self-efficiency of mothers WİTH spontaneous
  1. Tez No: 723272
  2. Yazar: FİLİZ ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, yardımcı üreme teknikleri ve spontan yolla gebe kalan annelerin postpartum emzirme tutumunun ve emzirme öz yeterliliğinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini 47 yardımcı üreme teknikleri ve 74 spontan yolla gebe kalan toplam 121 anne oluşturdu. Veriler, 01.12.2020-01.05.2021 tarihleri arasında araştırmacı tarafından oluşturulan Anne Tanılama Formu, Emzirmeye İlişkin Soru Formu, Emzirme Tutum Değerlendirme Ölçeği (ETDÖ), Emzirme Öz Yeterliliği Ölçeği (EÖYÖ) ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı kullanılarak postpartum 4. ay ve 6. aylarda telefon görüşmeleri ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare, Mann-Whitney U, independent sample t test, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada spontan yolla gebe kalan annelerin 4. ay ve 6. ay ETDÖ puan ortalamalarının sırasıyla 120,77±19,64 ve 113,01±21,48, 4. ay ve 6. ay EÖYÖ puan ortalamalarının sırasıyla 55,11±10,28 ve 51,93±12,94, 4. ay ve 6. ay LATCH puan ortalamalarının sırasıyla 8,51±1,97 ve 7,97±2,53 olduğu saptandı. Yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan annelerin 4. ay ve 6. ay ETDÖ puan ortalamalarının sırasıyla 96,38±13,03 ve 92,87±13,89, 4. ay ve 6. ay EÖYÖ puan ortalamalarının sırasıyla 40,04±9,32 ve 37,49±10,39, 4. ay ve 6. ay LATCH puan ortalamalarının sırasıyla 6,51±2,42 ve 6,79±2,75 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and comparative type in order to evaluate the postpartum breastfeeding attitude and breastfeeding self-efficacy of mothers who conceived by assisted reproductive techniques and spontaneously. The sample of the study consisted of a total of 121 mothers, 47 of were ART and 74 of were pregnant spontaneously. The data were collected between 01.12.2020-01.05.2021 by using the Mother Diagnosis Form, Breastfeeding Questionnaire, Breastfeeding Attitude Assessment Scale (ETDÖ), Breastfeeding Self-Efficacy Scale (EÖYÖ) and LATCH at postpartum 4th month and 6 months collected by phone calls at. Chi-square, Mann-Whitney U, independent sample t test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. In the study, the mean scores of the mothers who conceived spontaneously at the 4th and 6th months ETDÖ were 120.77±19.64 and 113.01±21.48, mean scores of the 4th and 6th months EÖYÖ were 55.11±10.28 and 51.93±12.94, 4th and 6th month LATCH scores were found to be 8.51±1.97 and 7.97±2.53. The 4th and 6th month ETDÖ mean scores of the mothers who conceived with assisted reproductive techniques were 96.38±13.03 and 92.87±13.89, 4th and 6th month EÖYÖ mean scores were 40.04±9.32 and 37.49±10.39, 4th and 6th months LATCH scores at the were 6.51±2.42 and 6.79±2.75. It was determined that mothers who conceived spontaneously had higher breastfeeding success, more positive breastfeeding attitude and higher