Spontan ve yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalma durumunun postpartum anne bebek bağlanmasına ve maternal kaygı düzeyine etkisi
The effect of conception by spontaneous and assisted reproduction techniques on postpartum mother-baby battle and maternal anxiety level
  1. Tez No: 734875
  2. Yazar: ESRA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma spontan yolla yada yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan annelerin postpartum anne bebek bağlanması ve kaygı düzeyinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini 47 yardımcı üreme teknikleri ve 74 spontan yolla gebe kalan toplam 121 anne oluşturdu. Veriler, 01.12.2020-01.05.2021 tarihleri arasında Anne Tanılama Formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ), STAI –I Kaygı Ölçeği ve STAI-II Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak postpartum 4. ay ve 6. aylarda telefon görüşmeleri ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare, Mann-Whitney U, independent sample t test, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon analizi uygulandı. Spontan yolla gebe kalan annelerin 4. ay ve 6. ay MBÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlendi (p=0,002). Yardımcı üreme teknikleri ve spontan yolla gebe kalan annelerin postpartum 4. ay MBÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenemez iken Yardımcı Üreme Teknikleri ile gebe kalan annelerin 6. ay MBÖ puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlendi. Spontan yolla ve yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan annelerin 4. ay ve 6. ay STAI-I ve STAI-II puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmedi. Araştırma sonucuna göre anne bebek bağlanması düzeyinin YÜT ile gebe kalan annelerde spontan gebe kalan annelere göre daha yüksek olduğu belirlenirken, stres ve kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and comparative type in order to determine the postpartum mother-baby attachment and anxiety level of mothers who conceived spontaneously or by assisted reproductive techniques. The sample of the study consisted of 47 assisted reproductive techniques and a total of 121 mothers, 74 of whom were pregnant spontaneously. Data were collected by telephone interviews at postpartum 4th and 6th months using the Maternal Diagnosis Form, Maternal Attachment Scale (MBI), STAI-I Anxiety Scale and STAI-II Trait Anxiety Scale between 01.12.2020 and 01.05.2021. Chi-square, Mann-Whitney U, independent sample t test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. A statistically significant difference was found between the 4th and 6th month MBI scores of mothers who conceived spontaneously (p=0.002). While no statistically significant difference could be determined between the postpartum 4th month MDI score averages of the mothers who conceived using assisted reproductive techniques and spontaneously, it was determined that the 6th month MDI score averages of the mothers who became pregnant with Assisted Reproductive Techniques were statistically significantly higher. There was no statistically significant difference between the 4th and 6th month STAI-I and STAI-II scores of mothers who conceived spontaneously and with assisted reproductive techniques. According to the results of the study, it was determined that the level of mother-infant attachment was higher in mothers who became pregnant with ART than mothers who became pregnant spontaneously, but there was no significant difference between stress and anxiety levels.