Gümrük Birliği sürecinde KOBİ'lerin değerlendirilmesi
The Appraising of KOBİ's within the Customs Union procedure
  1. Tez No: 72328
  2. Yazar: NURFİLİZ CONKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Günümüzde Türkiye için Gümrük Birliği Avrupa Birliği bütünleşmesini sağlayacak bir adım konumundadır. Türkiye Ekonomisi Avrupa Birliği bütünleşmesine uyum sağlayabilmek için ilk önce Gümrük Birliği'ni tam olarak gerçekleştirebilmelidir. Bu nedenle araştırmamızın ilk bölümünde, Gümrük Birliği'nin oluşumu, serbest bölge, ortak pazar arasındaki farklar, kapsamı, getirdiği politikalar, avantajlar,yükümlülükler, kısıtlamalar ve uygulamaları incelenmiş ayrıca Gümrük Birliği'nin ekonomik Boyutları, verimlilik, istihdam, rekabet, kalite üzerine etkileri de incelenerek bu bütünleşmenin sosyal alanda ve özellikle ekonomik alanda getirdiği olumlu-olumsuz durumlar değerlendirilmiştir. İkinci Bölümde ise Gümrük Birliği sürecinde çok yönlü fonksiyonlar gösterecek olan KOBÎlerin durumu değerlendirilmiştir. Üçüncü Bölümde, bu süreçte KOBİ'lerin rekabet gücü üzerinde durulmuş ve en avantajlı sektörümüz olan Tekstil Sektörünün Gümrük Birliği'nde bir değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Gümrük Birliği ile KOBİ'lere sağlanan yasal ayrıcalıklar İncelenmiş.Rekabet gücünün arttırılması için uygulanan ve uygulamaya koyulacak olan program ve projeler üzerinde durulmuştur. Böylece Gümrük Birliği sürecinde KOBİ'lerin durumu her yönden değerlendirilmiş ve çeşitli tesbitler yapılmıştır. ISon Bölümde ise Enflasyon ortamında doğru işletmecilik kararlan vermesi gereken KOBİ'lerin bunu ancak Enflasyon Muhasebesi ile sağlayabileceği vurgulanmış ve Enflasyon Muhasebesi belli açılardan incelenmiştir. Kısaca,Gümrük Birliği sürecinde KOBİ'lerin iç ve dış pazarlarda diğer ülkelerin ürünleriyle rekabet edebilmesinin nelere bağlı olduğuve nelerin yapılmasının gerektiği üzerinde durulmuş, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Çünkü KOBİ'lerin başarısı, Avrupa BirliğTne uyumun kolaylaşması ve bu entegrasyonda ekonomik, siyasi, sosyal yönden tavizler vermeden yeni dünya oluşumunda yer almamızında bir ön şartıdır. Aynı zamanda KOBİ'ler ülkemizin değişen dünya koşullarına ekonomik açıdan uyumunda lokomotif rolü üstlenecek birimlerdir. ti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Customs Union is the first step in order to integrated with European Union for Turkey today. First of all, the Turkish Economy has to realise fully the Customs Union in order to come to conformity with European Union integration. Therefore in the first chapter of our research it has been examined the foundation of the Customs Union, free zone, differences between the common market, the concept of the common market and related policies, advantages, liabilities, restrictions and its applications. İn the said chapter also, it has been examined the economical extent of Customs Union, its effects on productivity, employment,competition, quality, and finally the positive and negative aspects have appraised which came by the said integration in the fields of social and economy. İn the second chapter, the status of KOBİ (Small and Medium Scaled Enterprises) has been appraised which those establishments will show multiphase functions during the Customs Union procedure. İn the third chapter, the competition power of the KOBİ's during the present procedure has been discussed and an appraisement of textile sector, which is our most advantageous sector, has examined within the frame of the Customs Union. İn the fourth chapter, it has been examined the legal privilege rights which secured with Customs Union to KOBİ establishments. Also it has been taken İn to consideration the programmes and projects which already applied or to be apphed in order to increase the competition capability. IDThus,the status of KOBİ's has been appraised with all aspects during the Customs Union procedure and a number of appraisals have presented. tn the final chapter it has been stated that the establishments of KOBİ can be secure the correct management policies only with the inflation accounting in the inflation environment and the inflation accounting has been examined with various aspects. İn short, it has been underlined that the conditions of competition with foreign products in domestic and foreign markets of KOBİ 's during the Customs Union procedure and also the necessary measures, which have to be taken,have put forward with propasals. The success of KOBİ' s is the pre-condition for integration to the European Union and to take place in the New World order without giving any economical, political and social compensation. At the same time the KOBİ's are the units which shall play a very important role for our country's conformity to changing world conditions financially. rv