Cainist kutsal metinlerinden Kalpa Sūtra'nın çevirisi ve değerlendirilmesi
Translation and evaluation of the Kalpa Sūtra from the Cainist scriptures
- Tez No: 723316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cainizm, Hindistan topraklarındaki Vedik uygulamalara tepki olarak doğmuş bir dinî harekettir. Bu hareket hem gelişim sürecini hem de sistemleşmesini Tīrthaṅkaralar aracılığıyla gerçekleştirmiştir. Son Tīrthaṅkara olan Mahāvīra, Cainizm'in varoluş sürecindeki en önemli figür olarak kabul görmektedir. Ancak bu köklü din, katı ritüeller barındırması ve istikrarlı bir politik destek alamamasından dolayı Hindistan toprakları dışına yayılamamıştır. Her ne kadar Cainizm evrensel bir din olamasa da derlenen konseyler sonucunda var olan kutsal metin külliyatı ortaya çıkmıştır. Bu kutsal metinler arasında yer alan Kalpa Sūtra eseri tezimizin ana kaynağını oluşturmuştur. Bu eser içerisindeki anlatılarda Cainist kültürün gelişim sürecinde önemli rol oynayan dört Tīrthaṅkara'nın hayatı aktarılmıştır. Ayrıca diğer yirmi Tīrthaṅkara'nın isimleri ve Mahāvīra'nın ölümünden sonra Cainist topluluğun liderleri olan Sthaviralar'ın genel niteliklerinden bahsedilmiştir. Yine bu eser aracılığıyla Cainist kültürün tarihsel gelişim süreci aktarılmış olup Cainist düşünce, felsefe ve inancına ilişkin ansiklopedik bir bilgi sağlanmaya çalışılmıştır. Kalpa Sūtra eserinin ışığında, çalışmamızın birinci bölümünde özgün Cainist öğreti, Cainizm ile aynı bölgede ve aynı zamanda beliren Buddhizm ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Cainist kültürün kutsal metinlerinden bahsedilmiş ve Kalpa Sūtra içerisinde yer alan dört Tīrthaṅkara'nın hayatı dilimize çevrilmiştir. Sonuç olarak Cainist kültüre ait önceki bölümlerde aktarılan bilgiler; Hindoloji Bilimi ve Hint kültürüne ait bilgiler aracılığıyla sentezlenerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cainism is a religious movement that was born in response to Vedic practices in Indian soil. This movement carried out both its development process and its systematization through the Tīrthaṅkaras. Mahāvīra, the last Tīrthaṅkara, is regarded as the most important figure in the existence of Jainism. However, this deep-rooted religion could not spread outside of India due to its strict rituals and lack of stable political support. Although Jainism is not a universal religion, a corpus of scriptures has emerged as a result of the compiled councils. The Kalpa Sūtra work, which is among these sacred texts, constituted the main source of our thesis. In the narratives in this work, the lives of four Tīrthaṅkaras, who played an important role in the development of the Cainist culture, are conveyed. Also, the names of the other twenty Tīrthaṅkaras and the general characteristics of the Sthaviras, who were the leaders of the Cainist community after Mahāvīra's death, are mentioned. Again, through this work, the historical development process of Cainist culture has been conveyed and an encyclopedic knowledge of Cainist thought, philosophy and belief has been tried to be provided. In the light of the Kalpa Sūtra, in the first part of our study, the original Cainist doctrine, Buddhism, which emerged in the same region and at the same time as Cainism, is discussed. In the second part, the sacred texts of the Cainist culture were mentioned and the lives of the four Tīrthaṅkaras in the Kalpa Sūtra were translated into our language. As a result, the information conveyed in the previous sections of the Cainist culture; It has been synthesized and transferred through the knowledge of Indology and Indian culture.