Bimodal koklear implant kullanıcılarında, sinyal işleme zaman senkronizasyonunun gürültüde konuşmayı ayırt etmeye etkisi
The effect of signal processing time synchronization on speech discrimination in noise for bimodal cochlear implant users
  1. Tez No: 723321
  2. Yazar: ESAT ALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşitme kaybının rehabilite edilmesinde kullanılan işitme cihazı amplifikasyonu ve koklear implant uygulaması geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde, kullanıcının işitsel ve konuşmayı algılama performansını artırmaktadır. Bimodal kullanıcıların binaural işitmenin sunduğu avantajlardan yararlandığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu avantajlar her bireyde farklı olabilmektedir. Bunun nedenlerinden biri implante olmayan kulakta var olan rezidüel işitme miktarı ile açıklanmaktadır. Bimodal kullanımda ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi bu iki farklı uygulamadan kaynaklı gecikme uyumsuzluğudur. Bu gecikme uyumsuzluğu süresi 3 ile 11ms arasında değişebilmektedir. MED-EL koklear implant teknolojisi yeni işlemci modellerinde kullandığı Tam Bimodal Senkronizasyon özelliği ile işitme cihazında sinyal işleme gecikme uyumsuzluğundan kaynaklanan probleme çözüm aramaktadır. Çalışmamızda Tam Bimodal Senkronizasyon modunun gürültüde konuşmayı ayırt etmeye etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamızda koklear implantlı, bimodal ve Tam Bimodal Senkronizasyon modunda Türkçe Matriks Testi ile değerlendirme yapıldı. Elde edilen kritik Sinyal Gürültü Oranı(SGO) değerleri karşılaştırıldığında; bimodal uyarım ile koklear implantlı kullanım arasında istatiksel olarak anlamlı fark çıktı (p0,05). Ancak Tam Bimodal Senkronizasyon modundaki kritik SGO değerleri bimodal uyarıma göre düşük elde edildi (Koklear implantlı kritik SGO: 18,14±12,89, Bimodal kritik SGO: 9,49±12,25, Tam Bimodal Senkronizasyon modunda kritik SGO: 6,26±8,45).
Özet (Çeviri)
Hearing aid amplification and cochlear implant application, which are used in the rehabilitation of hearing loss, increase the auditory and speech perception performance of the user, thanks to the new technologies developed. Studies have shown that bimodal users benefit from the benefits of binaural hearing. These advantages may be different for each individual. One of the reasons for this is explained by the amount of residual hearing present in the non-implanted ear. One of the problems that arise in bimodal use is the delay incompatibility caused by these two different applications. This delay mismatch time can vary between 3 and 11ms. MED-EL cochlear implant technology seeks a solution to the problem caused by signal processing delay incompatibility in hearing aids with the Full Bimodal Synchronization feature used in new processor models. In our study, the effect of Full Bimodal Synchronization mode on speech discrimination in noise was evaluated. In our study, the evaluation was performed with Turkish Matrix Test in cochlear implant, bimodal and Full Bimodal Synchronization mode. When the obtained critical Signal to Noise Ratio (SNR) values are compared; There was a statistically significant difference between bimodal stimulation and use with cochlear implants (p0.05). However, the critical SNR values in the Full Bimodal Synchronization mode were obtained lower than in bimodal stimulation(Critical SNR with cochlear implants: 18.14±12.89, Bimodal critical SNR: 9.49±12.25, Critical SNR in the Full Bimodal Synchronization mode: 6.26±8.45).