Evaluation and association of some biochemical parameters in patients with renal diseases in fallujah city in Iraq
Irak fellujah şehrinde böbrek hastalıklı hastalarda bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi ve ilişkilendirilmesi
- Tez No: 723322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
IRAK'ın El-Anbar Valiliği'ndeki Felluce şehrinde böbrek hastalıkları yayılıyor, bu nedenle insan sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek önemlidir. Bu, böbrek hastalıklarının kalp krizi ve felç riskini, ayrıca diyaliz veya transplantasyon gerektiren böbrek yetmezliği riskini artırması nedeniyle önemlidir. Bu çalışmada, D vitamini düzeyi, tiroid hormonları ve kronik böbrek hastalığı ile ilişkili diğer bazı parametrelerin belirlenmesi amaçlandı. Irak'ın Felluce kentinde (Al-anbar valiliği) kronik böbrek hastalığı olan hastalarda kronik böbrek hastalığının seviyelerine etkisinin boyutunu bilmek amacıyla Felluce Genel Hastanesi'nde Nefroloji Konsültasyon Bölümü ve Laboratuvar Bölümü ile işbirliği içinde numuneler toplandı. Kronik böbrek hastalığı olan hastaların örnekleri 60 (30 erkek ve 30 kadın) idi. Kontrol grubu örnekleri 50 sağlıklı kişiden (30 erkek ve 20 kadın) alındı. Laboratuvar testleri Felluce General Hospital laboratuvarlarında yapıldı. Yaş sonuçları hasta grubu ile kontrol grubu arasında P-değeri (P>0.5) arasında anlamlı bir farklılık göstermedi. Kan üre ve serum kreatinin, kontrollere kıyasla KBH hastalarında oldukça anlamlı artış (P0.05) göstermedi.
Özet (Çeviri)
Renal diseases are spread in the city of Fallujah in Al-Anbar Governorate-IRAQ, so it is important to study their effect on human health. This is significant as renal diseases raise the risk of heart attack and stroke, as well as kidney failure needing dialysis or transplantation.This study was aimed to determine the level of vitamin D, thyroid hormones, and some other parameters associated with chronic kidney disease and to know the extent of the effect of chronic kidney disease on their levels in patients with chronic renal disease in Fallujah, Iraq (Al-anbar governorate). Samples were collected at Fallujah General Hospital, in cooperation with the Department of Nephrology Consultation and the Laboratory Department. The samples of patients with chronic kidney disease were 60 (30 men and 30 women). The control group samples were taken from 50 healthy people (30 men and 20 women). Laboratory tests were carried out in the laboratories of Fallujah General Hospital. Results of age did not show between the patients group and and the control group any significant differences P-value( P>0.5). Blood urea and serum creatinine showed highly significant increase(P0.05) between the patient group compared to the control group.