Bimodal koklear implant kullanıcılarında konuşmayı işlemleme stratejisi ve zaman senkronizasyonunun spektrotemporal çözünürlüğe etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of speech processing strategy and timing synchronization on temporal and spectral resolution in bimodal cochlear implant users
- Tez No: 972863
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖKTEM, DR. HALİDE ÇETİN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji, Dil ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda, gecikme uyumsuzluğu ortadan kalkan ve devam eden bimodal koklear implant kullanıcılarında, gürültüde konuşmayı ayırt etme performansı ile spektral ve temporal çözünürlük becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda senkronize ayar yapılan bireylerde sabit ve değişken hızdaki konuşmayı işlemleme stratejilerinin zamansal senkronizasyona uyumu da incelenecektir. Yöntem: Çalışmaya 15-45 yaş aralığında 41 bimodal koklear implant kullanıcısı katılmıştır. Katılımcılar zamansal uyumsuzluk özelliğine sahip olup olmama durumuna göre iki gruba ayrılmıştır (20 Cochlear, 21 Med-el). Katılımcılara sırasıyla Modülasyon Tespit Etme (easy MDT) testi ve Rastgele Boşluk Ayırt Etme Testi (RGDT), Spektral-Temporal Modülasyon Ayırt Etme Testi ve Türkçe Matrix Testi uygulanarak ilk oturum verileri asenkron modda toplanmıştır. Med-el grubunda, katılımcılarının işitme cihazlarının marka ve modeline göre gecikme uyumsuzlukları koklear implant yazılımı üzerinden giderilmiş ve Fine Structure Processing (FSP) ve Continuous Interleaved Sampling (HDCIS) stratejilerinin kombinasyonu kullanılarak, ve yalnızca HDCIS kullanılarak (ayrı ayrı senkron modda tekrar edilmiştir.Bulgular: Çalışmamızda, Med-el kullanıcılarında FSP stratejisinin kullanıldığı senkron modda RGDT kompozit skorunda, easy MDT, Adaptif ve Non Adaptif Matrix testlerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p<0.05). Asenkron modda yapılan karşılaştırmalarda üreticiler arasında yapılan karşılaştırmalar anlamlı farklılık göstermemiştir. Sonuç: Sonuç olarak, zamansal uyumsuzluğunun ortadan kalkması koklear implant ve işitme cihazı arasındaki entegrasyonu iyileştirir. Bu sayede bireyin hem temporal çözünürlük hem de gürültüde konuşmayı anlama performansı iyileşir. Zamansal uyumsuzluğun giderilmesi bimodal kullanımın faydasını artıran ve bu konudaki geniş varyansı daraltan etkilerden biri olarak düşünülmeli, kullanıcıların implant ayarını bireyselleştirmek için kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine speech discrimination performance in noise, as well as spectral and temporal resolution abilities, in bimodal cochlear implant users with eliminated delay mismatch. In addition, we aimed to investigate the temporal synchronization of speech processing strategies at constant and variable rates in individuals with synchronized settings. Method: The study included 41 bimodal cochlear implant users aged 15–45 years. Participants were divided into two groups based on the presence or absence of temporal mismatch (20 Cochlear, 21 Med-El). The following tests were administered sequentially: Modulation Detection Threshold (easy MDT), Random Gap Detection Test (RGDT), Spectral-Temporal Modulation Discrimination Test, and the Turkish Matrix Test. Initial session data were collected in asynchronous mode. In the Med-El group, latency mismatches were corrected using the cochlear implant software according to the brand and model of the participants' hearing aids. Both the Fine Structure Processing (FSP) combined with Continuous Interleaved Sampling (HDCIS), and HDCIS alone, were tested separately in synchronous mode. Results: Significant differences were observed in the RGDT composite score, easy MDT, and both Adaptive and Non-Adaptive Matrix tests among Med-el users using the FSP strategy in synchronous mode (p <0.05). Comparisons between manufacturers in asynchronous mode did not reveal any significant differences. Conclusion: Eliminating temporal mismatch improves the integration between the cochlear implant and the hearing aid, thereby enhancing temporal resolution and speech perception in noise. Temporal mismatch elimination should be considered an important factor in maximizing the benefits of bimodal hearing and in reducing variability across users, and it may serve as a basis for individualized implant programming.