İnkomplet partisyon Tip-2 anomalisi olan pediatrik koklear implant kullanıcılarında binaural işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of binaural processing skills in pediatric cochlear implant users with incomplete partition Type-2
- Tez No: 758790
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SENNAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, İnkomplet Partisyon Tip-2 (IP-II) anomalisi olan bimodal ve bilateral pediatrik koklear implant kullanıcılarında binaural işitsel becerileri değerlendirmek ve sonuçları normal koklear anatomiye sahip pediatrik koklear implant kullanıcıları ile karşılaştırarak IP-II'nin işitsel performans üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. 41 koklear implant kullanıcısı (ortalama yaş 8.8 ± 1.9); IP-II anomalisi olan bimodal (BIM-IP) ve bilateral (BIL-IP) kullanıcılar ve normal koklear anatomiye sahip bimodal (BIM-N) ve bilateral (BIL-N) kullanıcılar olarak gruplandırılmıştır. Gürültüde konuşmayı anlama ve ses kaynağı lokalizasyonu becerileri, binaural (bilateral koklear implant veya bimodal) ve monaural (yalnızca ilk koklear implant) olarak iki koşulda değerlendirilmiştir. Her iki binaural görevde de BIM-IP ve BIL-IP grupları arasında, performans farkı gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to evaluate binaural auditory skills in bimodal and bilateral pediatric cochlear implant (CI) users with incomplete partition type-II (IP-II) and to reveal the effect of IP-II on performance by comparing the results to pediatric CI users with normal cochlear morphology. Forty-one CI users (mean age 8.8 ± 1.9) were grouped as bimodal (BIM-IP) and bilateral (BIL-IP) users with IP-II; bimodal (BIM-N) and bilateral (BIL-N) users with normal cochlear anatomy. Speech perception in noise and sound localization skills were compared under two conditions; binaural (bilateral or bimodal) and monaural (first CI alone). BIM-IP and BIL-IP showed no performance difference in binaural tasks.