Kolorektal kanserli hastaların irisin, rezistin hormonları, beslenme durumu ve vücut bileşimlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of serum irisin, resistin hormones, nutritional status and body composition in the patients with colorectal cancer
- Tez No: 474703
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, kolorektal kanserli hastaların serum irisin, rezistin hormonları, beslenme durumu ve vücut bileşimlerini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya Nisan 2016- Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran, araştırma kriterlerini sağlayan, yaşları 36-72 yıl arasında değişen kolorektal kanserli 25'i erkek, 17'si kadın, toplam 42 gönüllü hasta ile kontrol grubu olarak aynı sayıda sağlıklı kadın ve erkek yetişkin birey dahil edilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, hastalık bilgileri ile beslenme alışkanlıkları, iştah durumları, subjektif global değerlendirme, fiziksel aktivite anketi, 3 günlük (2 gün hafta içi ve 1 gün hafta sonu) besin tüketim kaydı, bazı biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Serum irisin, rezistin ve insülin hormonları değerlendirilmiştir. Kontrol grubunun irisin ve rezistin düzeyleri (sırasıyla 2,3±1,6 μg/mL, 8,3±4,2 ng/mL) çalışma grubundan (sırasıyla 1,5±1,2 μg/mL, 6,1±2,8 ng/mL) daha fazla olup bu farklılık istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0,05). Hem çalışma hem de kontrol grubunun antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimi ile irisin ve rezistin düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken (p>0,05) insülin ve insülin direnci ile şu anki vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), kalça çevresi ve üst orta kol çevresi arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (p0,05). Bireylerin enerji, makro ve mikro besin öğesi alımları ile irisin, rezistin, insülin ve HOMA-IR düzeyleri arasında genel anlamda anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç olarak bu çalışma kolorektal kanserli bireylerde irisin, rezistin ve insülin hormonları, beslenme durumu, fiziksel aktivite düzeyleri, vücut bileşimleri ile iştah ve malnütrisyon durumlarını değerlendirme ile ilgili yapılacak başka çalışmalara yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The present study was designed and carried out to assess serum irisin, resistin horomone levels, nutritional status and body composition in the patients with colorectal cancer. The present study enrolled 42 volunteer patients in total including 25 males and 17 females with colorectal cancer who have referred to Medical Oncology Clinic of Ankara Training and Research Hospital between April 2016 and October 2017 and met the research criteria; and 42 healthy female and male adults as a control group. Overall characteristics, medical history and nutritional habits, appetite state, subjective global assesment, physical activity questionnaire, food consumption record for 3 days (2 days during weekdays and 1 day during weekend), some biochemical parameters and anthropometric measurements of the individuals were obtained. Serum irisin, resistin and insulin hormone levels were analysed. Serum irisin and resistin levels of the control group were 2,3±1,6 μg/mL, 8,3±4,2 ng/mL, respectively, higher than the study group (1,5±1,2 μg/mL, 6,1±2,8 ng/mL, respectively); and such difference was found statistically significant (p0.05). There was not any significant association found between anthropometric measurements and body composition of both the study and the control group (p>0.05); however, a significant association was detected between insulin levels, insulin resistance and current body weight, body mass index (BMI), hip circumference and mid upper arm circumference (p0.05). Consequently, the present study would guide further studies by evaluation of serum irisin, resistin and insulin hormone levels, nutritional status, physical activity levels, body compositions, appetite and malnutrition states of the individuals with colorectal cancer.