Spor örgütlerinde içsel pazarlama ölçeği geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Internal marketing scale validity and reliability study in sports organizations
- Tez No: 723327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor hizmet işletmeleri çalışanlarının içsel pazarlama uygulamalarına yönelik algısı ve davranışlarını ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir sporda içsel pazarlama ölçeği geliştirmektir. Ayrıca seçilmiş demografik özelliklerle sporda içsel pazarlama algısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma spor hizmet işletmesi çalışanlarının içsel pazarlama algısını ortaya koymaya yönelik bir ölçek geliştirme çalışması olması nedeniyle, çalışma temel araştırma niteliğindedir. Çalışmada nicel araştırma genel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde spor hizmet işletmelerinde istihdam edilen gönüllü bireyler, örneklemini ise (n=296) ve (197) gönüllü çalışan oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket (survey) tekniği uygulanarak gönüllülük esasına dayalı online olarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programına aktarılarak, açımlayıcı faktör analizi, Lisrel 8.80 sürümü aracılığıyla doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Geçerliliği ve güvenirliği test edilen ölçek spor hizmet işletmesi çalışanlarına tekrardan uygulanarak IBM SPSS 25 istatistik programı aracılığıyla, bağımsız örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, spor hizmet işletmesi çalışanlarının içsel pazarlama uygulamalarına yönelik algılarının tespit edilmesi için geliştirilen spor örgütlerinde içsel pazarlama ölçeğinin 17 madde ve 2 alt boyuttan oluştuğu, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğinin spor hizmet işletmesi çalışanlarının içsel pazarlama algılarının belirlenmesi için kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında katılımcıların demografik özellikleri ile içsel pazarlama düzeylerinin değerlendirilmesinde ise cinsiyet ve görev değişkenine göre işletmeye yönelik algı ve verimlilik alt boyutlarında anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur. Yaş değişkenine göre verimlilik alt boyutunda anlamlı farklılık bulunduğu, 18-26 yaş aralığında, yer alan katılımcıların 45 ve üzeri yaş aralığında yer alan katılımcılara göre daha olumlu verimlilik düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Mesleki tecrübe değişkenine göre işletmeye yönelik algı boyutunda anlamlı bir farklılık bulunduğu, 3-6 yıl mesleki tecrübeye sahip olan bireylerin 11 yıl ve üzeri mesleki tecrübeye sahip olan bireylere göre işletmeye yönelik algılarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Mesleki tecrübe değişkenine göre verimlilik alt boyutunda ise anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable internal marketing scale in sports in order to measure the perceptions and behaviors of sports service business employees towards internal marketing practices. In addition, it is aimed to evaluate the internal marketing perception in sports with selected demographic characteristics. Since this research is a scale development study aimed at revealing the internal marketing perception of the employees of the sports service business, the study is a basic research. In the study, the quantitative research general survey model was applied. The universe of the research consists of volunteer individuals employed in sports service enterprises in Istanbul, and the sample (n=296) and (197) volunteer employees. Data was collected online on a voluntary basis by applying the survey technique as the data collection method. The data obtained were transferred to the SPSS 25 package program, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were applied through Lisrel version 8.80. The scale, the validity and reliability of which was tested, was reapplied to the employees of the sports service business, and independent sample T-test and Oneway ANOVA analysis were applied through the IBM SPSS 25 statistical program. As a result, it has been determined that the internal marketing scale in sports organizations, which was developed to determine the perceptions of sports service employees about internal marketing practices, is a valid and reliable measurement tool, consisting of 17 items and 2 sub-dimensions. It has been concluded that the scale is a valid and reliable scale that can be used to determine the internal marketing perceptions of sports service business employees. In the second stage of the study, in the evaluation of the demographic characteristics and internal marketing levels of the participants, it was found that there was no significant difference in the sub-dimensions of perception and productivity towards the business according to the gender and task variable. It has been determined that there is a significant difference in the productivity sub-dimension according to the age variable, and that the participants in the 18-26 age range have a more positive productivity level than the participants in the 45 and over age range. It has been determined that there is a significant difference in the dimension of perception towards the business according to the professional experience variable, and individuals with 3-6 years of professional experience have more positive perceptions of the business than those with 11 years or more of professional experience. It was determined that there was no significant difference in the productivity sub-dimension according to the professional experience variable.