10-12 yaş grubu erkek yüzücülerde 8 haftalık swissball antrenmanlarının 50 metre kurbağalama ve sırtüstü stile etkisi
The effect of 8-WEEK swissball training on 50m breaststroke and backstroke style swimming performance of 10-12 age group male swimmers
- Tez No: 723329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-12 yaş grubu erkek yüzücülerde 8 haftalık swissball antrenmanlarının 50 metre kurbağalama ve sırtüstü stil yüzme performansına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma tek grup üzerinde uygulanacağı için deneysel araştırma yöntemi kullanılarak ön test son test yapılmıştır. Yapılan araştırma evrenini 10-12 yaş grubundaki erkek yüzücüler kapsamaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez Yüzme Havuzunda yer alan 10-12 yaş grubundaki 16 erkek sporcu yer almaktadır. Bu araştırmada deney grubunda olan yüzücülere 8 hafta boyunca swissball antrenman programı uygulanılmıştır. 8 hafta sürecek antrenman programına başlanmadan önce ön test ölçümleri alınmış olup, antrenmanların sona ermesinin ardından son test ölçümleri alınmıştır. Uygulanmış ölçüm ve testler arasında antropometrik ölçümler ve yüzme performans testleri yer almaktadır. Yapılan çalışmadan ulaşılan dataların SPSS 25,0 paket programında analizi gerçekleşmiştir. Dataları değerlendirmede betimleyici istatistik bulgularından yararlanılmıştır. Deney grubunun ön test ve son test ölçümleri arasında anlamlı farkın olup olmadığını belirlemek için Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Test ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde yüzme performans testlerine bakıldığında 50 metre kurbağalama ve sırtüstü stil yüzme performansı ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgular neticesinde swissball antrenmanlarının yüzme performansı üzerinde etkili olduğu ve sporcuların yüzme performanslarını geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda sporcuların yüzme performanslarını arttırması açısından, gelişim çağında yer alan sporcuların antrenman programlarına swissball antrenmanlarının eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 8-week swissball training on 50 meters breaststroke and backstroke swimming performance in male swimmers aged 10-12. Since this study will be applied on a single group, a pre-test and post-test was conducted using the experimental research method. The population of the research includes male swimmers in the 10-12 age group. In the sample of the research, there are 16 male athletes in the 10-12 age group in Kocaeli Metropolitan Municipality Körfez Swimming Pool. In this study, a swissball training program was applied to the swimmers in the experimental group for 8 weeks. Pre-test measurements were taken before starting the 8-week training program, and post-test measurements were taken after the training ended. Among the applied measurements and tests are anthropometric measurements and swimming performance tests. The data obtained from the study was analyzed in the SPSS 25.0 package program. Descriptive statistics were used to evaluate the data. Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used to determine whether there was a significant difference between the pretest and posttest measurements of the experimental group. The obtained results were evaluated in the 95% confidence interval. As a result of the findings, when the swimming performance tests were examined, it was observed that there was a statistically significant difference between the 50 meter breaststroke and backstroke swimming performance pretest and posttest measurements. As a result of these findings, it was concluded that swissball training is effective on swimming performance and improves the swimming performance of the athletes. As a result of the study, it was suggested to add swissball training to the training programs of the athletes in the developmental age in order to increase the swimming performance of the athletes.