Evaluating factors affecting construction technology start-up investments and investor behavior
İnşaat teknolojisi girişim yatırımlarını etkileyen faktörlerin ve yatırımcı davranışının değerlendirilmesi
- Tez No: 723336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnşaat sektörünün diğer sektörlere kıyasla, yenilikçi teknolojileri benimseme konusunda başarısız olduğu gözlenmektedir. Bu hususta endüstrinin spesifik problemlerine eşsiz çözümler sunabilen teknoloji girişimleri inşaat sektörünün teknoloji benimse süreci için hayati önem taşımaktadır. Ancak bu söz konusu girişimler yeni kurulmuş küçük şirketlerdir ve hayatta kalabilmeleri için yatırımcılar tarafından desteklenmeleri gerekir. Bu noktada yatırımcıların karar verme kriterlerinin belirlenmesi, inşaat sektöründe hizmet veren girişim ortamının gelişmesi için kritik bir adımdır. Bu araştırma inşaat teknoloji girişimi yatırımcılarının motivasyonlarını ve yatırım seviyelerini etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kapsamlı bir literatür taraması ve profesyonellerle yapılan görüşmeler sonucunda kavramsal bir çerçeve geliştirilmiştir. Faktörlerin yatırımcı motivasyonu ve yatırım seviyesi ile ilişkisini test etmek için çevrimiçi bir anket düzenlenmiştir. Veriler, çeşitli ülkelerdeki inşaat sektöründeki start-up yatırımcılarından toplandı ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, i) yatırımcı özelliklerinin, yatırımcının inşaat teknolojileri aşinalığı ve girişimci özelliklerinden olumlu, çevresel faktörlerden ise olumsuz bir şekilde etkilendiğini; ii) yatırım motivasyonun yatırımcı özelliklerinden doğrudan ve pozitif yönde etkilenirken, pazar ve ürün özelliklerinden doğrudan ve negatif yönde etkilendiğini; iii) yatırım seviyesinin, yatırım özelliklerinden doğrudan ve olumsuz, pazar ve ürün özelliklerinden ise doğrudan ve olumlu bir şekilde etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, inşaat teknolojisi girişimlerini inceleyerek ve gelecekteki araştırmalar için bir zemin oluşturarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Girişimciler ve yatırımcılar, karar verme süreçlerinde çalışma bulgularından faydalanabilirler.
Özet (Çeviri)
The construction industry has been unsuccessful in adopting innovative technologies compared to other industries. Construction Technology (Contech) start-ups play a vital role in the digital transformation of the sector by providing unique solutions for particular problems. Nevertheless, start-ups are small companies, and they need to be supported by investors to survive and produce their products or services. In this respect, understanding investor behavior is critical for entrepreneurs to get investments. Accordingly, this study aims to evaluate the Contech start-up environment and factors affecting Contech investors' motivation and investment level. A conceptual framework was developed through an extensive literature review and interviews with professionals. An online questionnaire was held to test the relations of factors with investment motivation and investment share. The data was collected from Contech start-up investors in several countries and analyzed by utilizing Structural Equation Modeling (SEM). The results revealed that i) investor familiarity and entrepreneur characteristics have a positive, and environmental factors have a negative influence on investor characteristics; ii) while investor characteristics have a direct and positive influence, market and product characteristics have a direct and negative impact on investment motivation; iii) investment characteristics have a direct and negative influence, and market and product characteristics have a direct and positive influence on Contech share in investor portfolio. This study contributes to the literature by investigating Contech start-ups and proposing a basis for future research. Entrepreneurs and investors in the Contech ecosystem might benefit from the results in their decision-making process.