PLM ile ERP yazılımlarının entegrasyon süreci
integration process of PLM and ERP software
- Tez No: 723335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ARACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Büyük ölçekli endüstriyel işletmeler başta olmak üzere birçok işletme, farklı şekillerde dijital dönüşüme girmiş bulunmaktadır. Mevcut küresel pazar koşullarında rekabet etmeye çalışan işletmeler karar alma konusunda sağlıklı veriye ulaşabilmek amacıyla, verilerini saklamak ve yönetebilmek için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımları kullanmaktadır. Dijital dönüşüm ile Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) yazılımları da yaygınlaşmaya ve işletmeler tarafından önemi daha çok anlaşılmaya başlamıştır. Bunun sonucunda firmalarda kullanılan Kurumsal Kaynak Planlama, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi ve 3. Parti yazılımların etkin bir şekilde Dijital Dönüşüme bütünleşmesi için birbirleri ile entegrasyonu zorunlu ve güç konulardan birisi olmaya başladı. Bu bütünleşmenin en önemli aşamalarından birisi olan Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi yazılımlarının birbirlerine entegre edilebilmesidir. Bu noktalardan hareketle oluşturulan tez çalışmasının amacı başta otomotiv firmaları olmak üzere işletmelerin Kurumsal Kaynak Planlama ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi entegrasyon süreci konusunda detay bilgilendirilmesi ve bu süreçlerde karşılarına çıkabilecek olası problemlere çözüm önerileri sunularak hata oranlarının azaltılmasıdır. Bu çalışma ile Otomotiv Ana Sanayi firmalarında kullanılan materyaller, süreçler ve yazılımlardan bahsedilecektir. Otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılan Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi yazılımlarının entegrasyonu ele alınmaya çalışılacaktır. Tez sonucunda elde edilen bulgulara dayanılarak, PLM ve ERP entegrasyonu konusunda zorluk yaratan önemli sorunlara çözüm önerileri sunulmaktadır. Entegrasyon ile ilgili sunulan çözüm önerileri birçok sorunu ve aksayan süreçleri doğru ve sistematik bir şekilde çözüme kavuşturma noktasında işletmeler açısından örnek oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Many companies, especially large-scale industrial companies, have entered the digital transformation in the industry in different ways. Enterprise Resource Planning software have been use to manage statistical data in companies that are already established. With digital transformation, Product Lifecycle Management (PLM) software has also become widespread and its importance has begun to be understood more by businesses. As a result of these, the integration of“Enterprise Resource Planning”,“Product Lifecycle Management”and other 3rd Party software used in companies with each other has become one of the compulsive and difficult issues in order to effectively integrate into Digital Transformation. One of the most important stages of this integration is between the Enterprise Resource Planning and Product Lifecycle Management softwares. In this study, it is aimed to provide detailed information about the ERP & PLM integration process of enterprises, especially automotive companies, and by providing solutions to possible problems that they may encounter for these processes to reduce error rates. In this study; the indicators, processes and software used in Automotive Main Industry companies have been examined. The integration of Enterprise Resource Planning software and Product Lifecycle Management software, which are widely used in the automotive industry, have been try to discuss. Based on the findings obtained as a result of the thesis, solutions to important problems that create difficulties in PLM and ERP integration are presented. The solution proposals presented regarding integration are aimed to set an example for businesses in solving many problems and disruptive processes in an accurate and systematic way.