Schiff bazı türevli 4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on bileşiğinin ratlarda (wistar albino) serum protein ekspresyonu ve lipit profili üzerine etkisi
Effect on serum protein expression and lipide profile of schiff some derivative 4,5-dihydro-1h-1,2,4-triazol-5-on compound in rats (wistar albino)
  1. Tez No: 723377
  2. Yazar: CANSU BEYTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Schiff bazları kolay sentezlenebilen bileşikler olmalarından dolayı tıpta, eczacılıkta, sanayide ve kimyanın birçok alanında yaygın kullanıma sahiptirler. Bununla birlikte albino ratlar ilaç, ekstrakt, kimyasal bileşik ve uygulanan diyetlerin serum lipit profili üzerine yapılan çalışmalar için labaratuvarda yaygın kullanılan hayvanlardır. Çalışmada 28 adet 4-5 aylık Wistar Albino ratlar kontrol grubu, dimetil sülfoksit (DMSO) grubu, 10 mg/kg ve 50 mg/kg 3-MTA (4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on) bileşiği verilecek gruplar olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. 3-MTA bileşiğinin Serum protein ekspresyonları ile trigiliserit, kolesterol, HDL, VLDL ve LDL gibi lipit profile düzeyleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan elektroforetik değerlendirme neticesinde, kontrol grubuna kıyasla 50 mg/kg dozunda 3-MTA bileşiği uygulanan ratlarda 167 kD protein ekspresyonunda azalma, 62 kD protein ekspresyonunda iki grupta da artış gözlemlenmiştir. 55 kD ve 53 kD protein ekspresyonlarında ise 10 mg/kg dozu uygulanan ratlarda azalma ve 50 mg/kg dozu uygulanan ratlarda artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are widely used in medicine, pharmacy, industry and many fields of chemistry because they are easily synthesized compounds. However, albino rats are commonly used animals in the laboratory for studies on drugs, extracts, chemical compounds, and serum lipid profiles of applied diets. In the study, 28 Wistar Albino rats aged 4-5 months were divided into 4 groups as the control group, dimethyl sulfoxide (DMSO) group and to be given 10 mg/kg and 50 mg/kg 3-MTA (4,5-dihydro-1h-1,2,4-triazol-5-one) compound. It was evaluated that the effects of 3-MTA compound on serum protein expressions and lipid profile levels such as Triglyceride, Cholesterol, HDL, VLDL and LDL. As a result of the electrophoretic evaluation, Compared to that those in control group, in rats administered 3-MTA compound at a dose of 50 mg/kg were observed a decrease in 167 kD protein expression and an increase in 62 kD protein expression in both groups. On the other hand, 55 kD and 53 kD protein expressions were decreased in rats administered 10 mg/kg dose and increased in rats administered 50 mg/kg dose.