1,2,4-triazol-3-tiyonlardan elde edilen schiff bazlarının sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of schiff bases obtained from 1,2,4-triazole-3-thione and evaluation of their biological activities
  1. Tez No: 236741
  2. Yazar: CENGİZ ZEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında 1,2,4-triazol-3-tiyon türevi bazı Schiff bazlarının sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması ve antimikrobiyal etkinliklerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Reaksiyonların ilk basamağında benzokain ve benzoil klorürden, etil p-(benzoilamino)benzoat (1) sentezlenmiştir. p-(Benzoilamino)benzoatın hidrazin hidrat ile reaksiyonu sonucunda da p-(benzoilamino)benzoilhidrazin (2) elde edilmiştir. Fenil isotiyosiyanatın, p-(Benzoilamino)benzoilhidrazine katımı sonucunda ise 1-[p-(benzoilamino)benzoil]-4-feniltiyosemikarbazid (3) sen-tezlenmiştir. Bu bileşiğin, 2N sodyum hidroksitli ortamda geri çeviren soğutucu altında ısıtılmasıyla da 5-(p-aminofenil)-4-fenil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon (4) elde edilmiştir. Son basamakta, metanol içerisinde 5-(p-aminofenil)-4-fenil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon bileşiğinin benzaldehit, 2-hidroksibenzaldehit, 4-klorobenzaldehit, 2,4-diklorobenzaldehit, 4-nitrobenzaldehit, 4-dimetilamino-benzaldehit, 4-metoksikarbonilbenzaldehit, 4-benziloksibenzaldehit, 3,4-dimetoksi-benzaldehit ile reaksiyonundan dokuz yeni 5-{4-[(4-sübstitüebenziliden)-amino]fenil}-4-fenil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tiyon (5a-i) bileşikleri sentez-lenmiştir. Elde edilen Schiff bazlarının saflıkları ince tabaka kromatografisi ile kontrol edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz (C, H, N, S), UV, IR, 1H-NMR spektroskopisi ve kütle spektrometrisi (5b, 5d, 5i) yardımıyla aydınlatılmıştır. Bileşik 4 ve 5a-i'nin antimikrobiyal aktiviteleri Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Escherichia coli ATCC 8739, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Pseudomonas aeruginosa ATCC 1539, Proteus mirabilis ATCC 14153'e ve Candida albicans ATCC 10231'e karşı araştırılmış ve Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) değerleri mikrodilüsyon yöntemiyle saptanmıştır. Bileşik 4 ile kıyaslandığında, Schiff bazları antimikrobiyal aktivite bakımından üstünlük göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesis some Schiff bases of derivatives 1,2,4-triazole-3 thione, to evaluate the structures and to search the antimicrobial activities of these compounds. First step of the reactions was to synthesize ethyl p-(benzylamino) benzoate (1) from benzocaine and benzoyl chloride. p-(Benzylamino) benzoylhydrazine (2) was obtained from the reaction of ethyl p-(benzylamino) benzoate and hydrazine hydrate. By the addition of phenyl isothiocyanate to p-(benzoylamino)benzoylhydrazine, 1- ? p-(benzoylamino)benzoyl ? -4-phenylthio-semicarbazide (3) was prepared. This compound was refluxed in 2 N sodium hydroxide to yield 5-(p-aminophenyl)-4-phenyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thione (4). At the last step, nine new 5-{4-[(4-substituebenzylidene)amino]phenyl}-4-phenyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thiones (5a-i) were synthesized from reaction of 5-(p-aminophenyl)-4-phenyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thione with benzaldehyde, 2-hydroxybenzaldehyde, 4-chlorobenzaldehyde, 2,4-dichloro-benzaldehyde, 4-nitrobenzaldehyde, 4-dimethylaminobenzaldehyde, 4-methoxy-carbonylbenzaldehyde, 4-benzyloxybenzaldehyde, 3,4-dimethoxybenzaldehyde in methanol. The purities of new synthesized Schiff bases are controlled with thin layer chromatography. Structures of the synthesized compounds were determined by using elemental analysis (C, H, N, S), UV, IR, 1H-NMR spectroscopy and mass spectral data (5b, 5d, 5i). Antimicrobial activities of 4 and 5a-i components were evaluated against Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Escherichia coli ATCC 8739, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Pseudomonas aeruginosa ATCC 1539, Proteus mirabilis ATCC 14153, Candida albicans ATCC 10231 and Minimum Inhibitor Concentration (MIC) results were confirmed by microdilution method. When compared with compound 4, Schiff bases (5a-i) were no dominant antimicrobial activity.