Influence of activity-based office environments on perceived individual and group creativity
Aktiviteye dayali ofis ortamlarının algılanan bireysel ve grup yaratıcılığı üzerine etkileri
  1. Tez No: 723402
  2. Yazar: SEPIDEH YEKANIALIBEIGLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, aktiviteye dayalı ofislerin (ADO'lar) bireysel ve grup yaratıcılığı üzerindeki etkisi çalışanların bakış açısından incelemiştir. ADO'lar ile yaratıcı alanlar kavramı arasındaki bağlantıyı bulmak ve ayrıca bu ilişkideki aracı değişkenleri belirlemek ve incelemek için çalışma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve 50 bilgi çalışanından görüşmeler yoluyla veri toplamak için kritik olay tekniği kullanılmıştır. Üç ADO'nun vaka çalışmaları için de, katılımcı gözlem yöntemleri uygulanmıştır. İkinci aşamada, bu çalışmaya katılan uluslararası İsveç merkezli iki şirketten toplam 186 bilgi çalışanından veri toplamak için nicel bir yaklaşım benimsenmiştir. İki aşamadan elde edilen verilerin analizi için de karma yöntemler yaklaşımı kullanılmıştır. Çevre tasarımcılarının ve işyeri yöneticilerinin ofislerde yaratıcılığı teşvik etmek için ADO alanlarını yeniden düzenleme anlayışlarını geliştirmek için, pratik uygunluk ve öneriler bölümündeki farklı bulgular içeren iki veri seti birleştirilmiştir. Sonuçlar, mahremiyet, gürültü seviyeleri ve dikkat dağıtıcı olmayan ortamların, farklı gürültü seviyeleri için bölgelere sahip açık alanlar ve özel kapalı alanlar gibi bireysel çalışan yaratıcılığını teşvik etmede en önemli faktörler olduğunu göstermiştir. Grup yaratıcılığı için ADO'larda uygun donanım ve mobilya sağlamanın önemi gözlemlenmiştir-işbirlikçi ve bağımsız alanların grup yaratıcılığı için en çok tekrarlanan alanlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yaratıcılığı artıran ADO'larda çevresel özelliklere, alan türlerine ve yaratıcı faaliyet türlerine bakıldığında, çalışan tercihlerinin dikkate alınması gereken önemli bir bileşen olduğu bulunmuştur. Nicel veriler için önyükleme ile regresyon kullanılarak, iş özerkliği ve örgütsel bağlılığın bu ilişkiye seri olarak aracılık ettiği bulunmuştur. Çalışma sonuçları, ADO'ları olan kuruluşların, çalışanlarına işleri üzerinde bir kontrol duygusu sağladığını, bu da onların kuruluşlarına daha bağlı hissetmelerini ve sonuç olarak ekipteki yaratıcılığı geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of activity-based offices (ABOs) on individual and group creativity from the employees' perspective. The study was investigated in two stages to find the link between ABOs and the concept of creative spaces, and also to identify and examine mediating variables in this relationship. In the first stage, a qualitative approach was adopted and the critical incident technique was used to collect data from 50 knowledge workers through interviews. Participant observation methods were also conducted for the case studies of three ABOs. In the second stage, a quantitative approach was adopted to collect data from a total of 186 knowledge workers in two international companies based in Sweden. The mixed methods approach was used to triangulate the data from the two stages. The two sets of data were merged by combining the different findings in the section on practical relevance and suggestions for improving environmental designers' and facility managers' understanding to manipulate ABO spaces to promote creativity in the workplace. The results showed that privacy, noise levels, and distraction-free environments were the most important factors in fostering individual employee creativity, as were open spaces with zones for different noise levels and private enclosed spaces. For group creativity, the importance of providing appropriate equipment and furniture in ABOs was observed - collaborative and disengaged spaces were found to be the most recurring spaces for group creativity. In addition, employee preferences were found to be an important component to consider when looking at environmental features, space types, and types of creative activities in creativity-enhancing ABOs. Using regression with bootstrapping for quantitative data, it is found that job autonomy and organizational commitment serially mediate this relationship. Study results suggest that organizations with ABOs exert on employees a sense of control over their work, leading them to feel more committed to their organization and consequently improving creativity in the group.