E-cadherin, vimentin, snail, and slug expression in gemcitabine treated AsPC-1 and bxpc-3 pancreatic cancer cell lines
Gemsitabin ile tedavi edilen AsPC-1 ve bxpc-3 pankreatik kanser hücre hatlarında E-cadherin, vimentin, snail ve slug ifadesi
  1. Tez No: 723401
  2. Yazar: LYNE EL-BADAOUI
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP TACER CABA, PROF. DR. GÜLAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pankreas kanseri, tüm pankreas kanseri vakalarının yüzde 90'ını gösteren, pankreas malignitelerinin bir alt türü olan PDAC'lı en yaygın kanser türlerinden biridir. Gemsitabin (ticari adı Gemzar), DNA sentezi geçiren malign hücrelerde apoptoz aktivasyonu yoluyla PDAC tedavisi için onaylanmış olmasına rağmen, ancak tümör kemorezistansının gelişimi bu köşe taşının etkinliğini sınırlar. Bu çalışmada epitelyal belirteç E-cadherin ve mezenkimal belirteçler Vimentin, Snail ve Slug başrol oyuncularıdır. Slug (SNAI2) ve Snail (SNAI1), E-cadherin'i aşağı regüle eden ve tümör büyümesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan anahtar transkripsiyon faktörleridir. AsPC-1 ve BxPC-3 pankreas kanseri hücre dizilerinde E-cadherin, Vimentin, Snail ve Slug gen ekspresyonu üzerinde Gemsitabinin etkisini belirlemek çok önemlidir. AsPC-1 ve BxPC-3 hücrelerinde Gemsitabinin IC 50 değerinin belirlenmesinin ardından bu hücreler ilaçla tedavi edildi. Toplam RNA ekstrakte edildi ve Gemsitabin'nin E-cadherin, Vimentin, Snail ve Slug genlerinin mRNA seviyeleri üzerindeki potansiyel etkisini analiz etmek için Kantitatif Gerçek Zamanlı – Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qRT-PCR) analizi yapıldı. Sonuçlar, E-kadherinin AsPC-1 ve BxPC- 3 hücre hatlarında önemli ölçüde yukarı doğru düzenlendiğini göstermektedir. Vimentin, Snail ve Slug, BxPC-3'te Vimentin yukarı regülasyonu ile aşağı regüle edildi ve AsPC-1 hücre hattında Snail ve Slug ifadesi yok.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the most common types of cancer with PDAC, a subtype of pancreatic malignancies, depicting 90 percent of all pancreatic cancer incidences. Although, Gemcitabine (trade name Gemzar) is approved for the treatment of PDAC through the activation of apoptosis in malignant cells undergoing DNA synthesis but the development of tumor chemoresistance has limited the efficacy of this cornerstone. In this study, the epithelial marker E-cadherin, and the mesenchymal markers vimentin, Snail, and Slug are the lead actors. Slug (SNAI2) and Snail (SNAI1) are key transcription factors that downregulate E-cadherin and aid in tumor growth and survival. It is crucial to determine the influence of Gemcitabine on the gene expression of E- cadherin, Vimentin, Snail, and Slug in AsPC-1 and BxPC-3 pancreatic cancer cell lines. Following the identification of the IC 50 value of Gemcitabine on AsPC-1 and BxPC-3 cells, these cells were treated with the drug. Total RNA was extracted and Quantitative Real Time – Polymerase Chain Reaction (QRT-PCR) analysis was performed to analyze the potential effect of Gemcitabine on mRNA levels of E-cadherin, vimentin, Snail, and Slug genes. The results show that E-cadherin was significantly upregulated in AsPC-1 and BxPC-3 cell lines. Vimentin, Snail and Slug were downregulated in BxPC-3 with an upregulation of vimentin and no expression of Snail and Slug in AsPC-1 cell line.