Aizanoi thymiaterionları
Thymiaterion of Aizanoi
- Tez No: 723425
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Aizanoi Antik Kenti, günümüzde Kütahya'nın güneybatısında, Çavdarhisar ilçesinde yer alır. Kent Phrygia Bölgesi'nde bulunmaktadır. MÖ. 3. bin yıla kadar geriye giden kent tarihçesi Bizans ve hatta Osmanlı Dönemlerinde, hatta günümüzde bile kullanılmıştır. Şuan antik kent içerisinde kısmen de olsa yerleşim ardır. En parlak dönemini MS. 2.yy'da yaşamış olan kent, nekropolis kazılarıyla tarihsel ve sosyolojik olarak büyük bilgiler vermiştir. Tez kapsamında incelenen thymiaterion buluntuları yukarıda bahsi geçen nekropolis kazıları sırasında tespit edilmişlerdir. Hem nekropolislerdeki buluntu çeşitliliği, hem de thymiaterion formuna ilişkin detaylı bilgiler sağlanmıştır. Eserler kentteki Kuzey Nekropolis, Çavdarhisar Modern Mezarlığı ve Maltepe Mevkii Kurtarma Kazısı alanlarından tespit edilmişlerdir. Tez içerisinde kent tarihçesinin yanı sıra thymiaterion kabı tarihçesine ilişkin bilgiler verilmiş ve kentteki thymiaterion kaplarının tipolojisi çıkarılmış, bir kronoloji oluşturulmuş ve eserler kataloglanmıştır. Kapların tarihlendirilmesi ise mezarlara ve mezar buluntularına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aizanoi ancient city is located in the southwest of Kütahya, in the district of Çavdarhisar today. The city is located in Phyrgia Region. The history of the city, which goes back to the 3rd millennium BC, was used in the Byzantine and even Ottoman periods, even today. Currently, there is a partial settlement in the ancient city. The city, which lived its brightest period in the 2nd century AD, provided great historical and sociological information with the necropolis excavations. The thymiaterion finds examined within the scope of the thesis were discovered during the aforementioned necropolis excavations. Detailed information was provided on both the diversity of finds in the necropolises and the thymiaterion form. The artifacts were identified from the Northern Necropolis, Çavdarhisar Modern Cemetery and Maltepe Local Rescue Excavation areas in the city. In addition to the history of the city, information about the history of the thymiaterion pottery is given in the thesis and the typology of the thymiaterion potteries in the city was deduced, a chronology was created and the artifacts were cataloged. The potteries were dated according to the graves and grave finds.