Kolej kendini anlatma ölçeği 'nin üniversite öğrencilerine uyarlanması
  1. Tez No: 4571
  2. Yazar: SEVGİN ESEMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ill ÖZET Bu“ çalışmada Amerika Birleşik Devletleri 'nde üniversitede okuyan genç yetişkinler için geliştiril miş olan ”Kolej Kendini Anlatma Ölçeği“nin ülkemiz üniversite öğrencileri için uyarlaması yapılmıştır. Araştırma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Pea ve Edebiyat Fakültesi lisans programlarına devam e- den 3143 öğrencinin yaklaşık %17fsiai kapsamakta o- lup, rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 525 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. îlk olarak, ölçe ğin orijinal formundan Türkçeye Yoltan tarafından ya pılan çeviriyi, kültürümüze uygunluğunu ve maddele- < rin atılganlığı temsil ediciliğini sınamak için, ”uz man kanı sı“na başvurulmuş ve uzman kanısından elde edilen sonuçlarla ölçeğin ”yapısal geçerliği“ yapıl mıştır. Uzman kanısına göre bazı maddelerinde değişik likler yapılan ölçeğin yeniden düzenlenmiş şeklinin ”Türkçe“ formu ve orijinal ”İngilizce“ formu, bir haf ta ara ile test-tekrar test yöntemiyle 30 kişilik bir pilot gruba ”tercüme güveniri i ği“ni ölçmek amacıyla uygulanmış ve her iki uygulamadan elde edilen madde toplam puan korelasyonu ve aritmetik ortalamalar he-13? saplanmıştır. Elde a dile a güve Birlik katsayısı.83. dür. Daha sonra, asıl örneklem grubuna uygulana» ”Kolej Kendini Anlatma ölçeği“ ve ”Rathus Atılganlık Eavsnteri"ain benzer ölçekler geçerliği analiz sonuç ları, Kolej Kendini Anlatma Ölçeği' ade geçerlik katsa yısının.69 olduğunu göstermiştir. Ölçeğin güvenirlik çalışmasında, 100 kişilik örneklem grubunda test-tekrar test güvenirliği ana liz sonuçları, Kolej Kendini Anlatma Ölçeği* ade gü venirlik katsayısının.83 olduğunu göstermiştir. Son olarak, ölçeğin 525 kişiye uygulama sonucu, cinsiyete göre, ortalamalar arası farkın önem kontrolü t-testi ile yapılmıştır. Kız ve erkek öğrenciler ara sında, atılganlık düzeylerinde, anlamlı bir farklılık bulunamamı ştır (p >.05 ). Araştırmama verilerine uygulana a analiz sonuç ları, teker teker tartışılıp yorumlanmış ve atılganlık becerisini arttırmak için bireysel ve grup danışmaları nın rolünün önemi vurgulanarak, bu konuda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study,“The College Self-Expression Scale”, which is developed in the U.S.A. for young adults at the university, is applied to university students in our country. Research, which covers about %17 out of 3143 students who are attending the license program at the Middle East Technical University, Science and Literat ure Faculty, has been carried out with 525 subjects (students), selected through »random sampling method*. First, the translation made from its original version into Turkish by Voltan was adapted to our culture and then, in order to test the assertiveness representati on of the articles, specialist opinion was refered to; and then, putting into account the scientifically @b- tained results, the“structural validity”of the scale was performed. The new arranged from of the scale with amend ments in some of its articles, made as a result of specialist opinion, was applied in one week interval to a pilot group of 30 subjects in, both of its“Turk ish”and“English”versions in order to measure its translation reliability and then, its article summed71 correlation and arithmetic averages were figured out» The coefficient of reliability, which is obtained is.83. The simultaneous validity of the“College Self -Expression Scale”analysis results, as applied to the original sampling group, and“Rathus Assertive- ness Schedule”showed that in“College Self-Expressi on Scale”the coefficient of validity is.69. During reliability studies of the scale, appli ed to sampling group of 100 subjects, test-retest re liability analysis results showed that in“College Self-Expression Scale”the coefficient of reliability is.83. In conclusion, the scale result, obtained thro ugh application of the scale t© 525 subjects showed no significant difference at the assertiveness level between female and male students. Importance check of the difference, made according to sex, between avera ges was done by test-re tst (p>.05). Analysis results applied to the data of the re search were discussed one by one and interpreted and, in order to increase assertiveness ability, the impor tance of role played by both individual and group ad visors was emphasized and some proposals in connection with the topic were submitted»