Corona virüsün medikal turizm üzerine etkileri: Betimsel tipte nitel sistematik derleme
The effects of corona virus on medical tourism: Descriptive-type qualitative systematic review
- Tez No: 723522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TİFTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlığın ilk dönemlerinden itibaren neredeyse her yüzyıl en az bir kez bir salgınla karşılaşılmıştır. Bu salgınlar ülkeleri birçok alanda çok kötü bir şekilde etkilemektedir. Ekonomik olarak kötü etkilenen sektörlerden en önemlisi turizm özellikle de medikal turizmdir. Medikal turizm sayesinde yurtdışında yaşayan vatandaşlar tarafından ülkeye döviz girdisi olduğundan gelir akışının kesilmesi ülke ekonomisine büyük bir yük oluşturmuştur. Bu çalışma Covid 19 salgınının medikal turizm üzerine etkisini betimsel tipte nitel sistematik derleme şeklinde analiz edicek bir tez çalışması özelliği gösterecektir. Bu bilgi ışığında inceleyeceğimiz çalışmaların başlangıç ve bitiş süreleri çok bir dar aralıktadır. Araştırma da yine de daha çok bilgi elde etme (derin araştırma yapılabilmesi amacıyla) Google Akademikte aralığımız 2010-2020 aralığında yayınlamış makaleler ve 2019-2021 arasında yazılmış YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanı kullanılarak ulaşılmış olan tezlere yer verilmiştir. Bu bağlamda; sosyal, fen ve tıp bilimlerinden oluşan toplam 13 tez ve makaleye yer verilmiştir. Bu araştırmalar 5 parametre (amaç araştırma modeli veri toplama araçları verilerin analizi ve araştırma sonuçları) çerçevesinde incelenmiştir. En son kısımda yapılan bu sistematik derleme covid ve medikal turizm ile ,ilgili yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From the earliest times of humanity, an epidemic has been encountered at least once in almost every century. These epidemics affect countries very badly in many areas. The most important of the economically affected sectors is tourism, especially medical tourism. Due to medical tourism, foreign currency inflows to the country by citizens living abroad have created a great burden on the country's economy. This study will be a thesis study that will analyze the effect of the Covid 19 epidemic on medical tourism in the form of a descriptive qualitative systematic review. In the light of this information, the start and end times of the studies that we will examine are in a very narrow range. In the research, however, to obtain more information (for in-depth research), articles published between 2010-2020 in our Google Scholar range and theses written between 2019-2021 and reached using the YÖK National Thesis Center database are included. In this context; A total of 14 theses and articles consisting of social, natural and medical sciences were included. These studies were examined within the framework of 5 parameters (objective research model, data collection tools, data analysis and research results). It is thought that this systematic review made in the last part will contribute to new studies on covid and medical tourism.