Analysis of discharge products of sulphurhexaflouride using mass, infrared and optical emission spectrometry
- Tez No: 8240
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
SÜLFÜRHEGZAFLORÜR GAZININ KÜTLE, İNFRARED VE OPTİK EMİSYON SPEKTBOMETKESİ KULLANARAK DEŞARJ ÜRÜNLERİNİN ANALİZİ Zengin, Veysel Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Şefik Süzer Yardımcı Yönetici : Doç. Dr. Ali Gökmen 69 Sayfa, Ocak 1990 ÖZET Sülfürhegzaf lorür gazının yüksek basınç (korona deşarjı) ve düşük basınçlarda (glow deşarjı), pozitif ve negatif potansiyellerde oluşan ürünleri kütle, infrared ve optik emisyon spektrometreleri kullanılarak analiz edildi. Her iki basınç ve potansiyeldeki kalıcı deşarj ürünlerinin aynı olduğu gözlendi. Bunların oluşma nedeninin çoğunlukla safsızlıklar olduğu ve diğer kalıcı ürün oluşumuna yol açan mekanizmalardan daha baskın oldukları kanısına varıldı. Infrared ve optik emisyon spektrometrelerinin, kütle spektrometresine göre, saf sızlıklara daha duyarlı oldukları bulundu. Sülfürhegzaf lorür gazının sadece pozitif nokta korona deşarjı optik emisyon spektrumunda, 420-520 nm spektral aralığında, moleküler olduğuna işaret eden ortalama 290 cm -1titreşim aralığına sahip yeni bir optik emisyon bandı gözlendi. Sülfürhegzaf lorür gazının optik emisyon spektruml arında gözlenen spektral piklerin çoğunlukla atomik florun F(I) ve F(II) seviyelerinden kaynaklandığı görüldü. Anahtar Sözcükler : : Korona deşarjı, ^parçalanma ürünleri, kütle spektrometresi IR-Spectrometresi,,, sülfürhegzaf lorür gazı, f optik emisyon. vı
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF DISCHARGE PRODUCTS OF SULPHURHEXAFLOURIDE USING MASS, INFRARED AND OPTICAL EMISSION SPECTROMETRY Zengin, Veysel Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry * M.S. Thesis Supervisor: Prof.Dr. Şefik Süzer Co-supervisor: Assoc. Prof.Dr. Ali Gökmen 69 Pages, Jan 1990 ABSTRACT Discharge products of sulphurhexaflouride gas at both high pressure (corona discharge) and low pressure (glow discharge) and under positive and negative voltages have been investigated by Mass, Infrared and Optical Emission Spectrometry. It is observed that the stable discharge products formed in both high and low pressures are the same and are independent of gas pressure and polarity of the point electrode. Their formation is mostly due to impurities and leads to a conclusion that the effect of the impurities predominates over the other mechanisms leading to stable product formation. The infrared and optical spectrometries are found to be more sensitive to impurities than mass spectrometry. Only in the optical emission spectra of 111sulphurhexafluoride positive point corona discharge, a new- feature around 420-520 nm spectral region is observed, which is indicative of molecular emission with an average vibrational spacing of 290 cm. The overall results of optical emission spectra of sulphurhexafluoride show that the fluorine F(I) and P(II) species are responsible for most of the spectral peaks observed. Keywords : Corona discharge, decomposition products, mass spectrometry, IR-Spectrometry, sulphurhexaf louride gas, optical emission. IV