Ekolojik ortamın insanın kültürel gelişimine olan etkileri ve Akdeniz paleolitiği açısından değerlendirilmesi
The effects on the man's cultural developments of the ecological enviroment and investigations in point of Mediterranean paleolithic
  1. Tez No: 72353
  2. Yazar: CEMAL BAYKAL AYDINBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ana amacı kültürel gelişmeler üzerindeki, ekolojik etkileri değerlendirmektir. Bu nedenle, Paleolitik insanların ortaya çıkarttığı,“Paleolitik Kültür”başlığı altında incelenmiştir. Öncelikle, bazı kültürel faaliyetler; Paleolitik insanların besin kaynaklan ve genel beslenme sorunları, yerleşme, korunma problemleri, ateşin kullanımı ve kontrol altına alınması incelenmiştir. Bu kültürel gelişmelerden sonra, Paleolitik insan kendine boş zaman bulduğunda, sanat, din, büyü ve sihir gibi başka faaliyetlere daha kolay yönelebilmiştir. Bu çalışma ile, Paleolitik insanların bu tür kültürel gelişmelerle rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebildikleri, bununla beraber ekolojik ortamdan daima kuvvetli bir şekilde etkilendikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this thesis is to appraise the ecological effects on the developments of culture. Therefore, it is examined carefully the culture that is known as Paleolithic culture, which was created by the Paleolithic men, during the same period. First, some cultural activites as examples; food reserves and general nutrition problems, settlement and defense problems of Paleolithic people in prehistoric times and use or control of the fire by the Paleolithic men have been studied. After this cultural developments when the Paleolithic men have found a plenty of spare time for themselves, they could easily work on the other activities as art, religion, sorcery and magic. With this study, it is observed that the Paleolithic man could continue their life comfortably with this kind of cultural developments, but they always feel strong effects of the ecological environments on their culture