Yunanistanda doğum-doğumla ilgili geleneklerin halk bilimi bakımından incelenmesi
The Child birth in Greece-the folklore customs related to child birth
- Tez No: 72354
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
271 ÖZET Bu ödev, A.Ü.D.T.C.F.'nin Halk Bilimi Bölümü'nde Master çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Zaman bakımından yüz yıllık bir geneleği kapsıyor, coğrafi acından ise Güney İtalya'dan, Kıbrıs'tan, Kapadokya'dan, Karadeniz'den ve Yunanistan'ın kuzey sınırlarından Girit'e kadar uzanan bir alanı içeriyor.Sadece Yunan kaynakları kullanılmış ve Yunan halk geleneğinde doğum olayının en belirgin biçimde betimlenmesi için çaba gösterilmiştir. Başlangıçta kısırlık konusu açıklanıyor ve konunun toplumsal ve ekonomik yanları, kadının statü ve rolü,kısırlığa ve çok çocukluğa karşı alman tedbirler inceleni yor. Sonra hamileliğin ve aile ve toplumsal hayat için anlamının ne olduğunu ele alınıyor.Akrabalar kötü ruhlardan korktukları için koruma tedbirleri alır,dualar yapar fakat çocuğun cinsiyeti için tahminler de yapar,doğum için önhazırlıklar yapar. En önemli nokta,doğum, çok ayrıntılarla betimlenir. Yer,zaman,şekil ve katılan kişiler için,koruma tedbirleri, ebenin rolü,bebeğin ilk banyosu için,yazgı perileri ile ilişkili boş inançlar,kundaklama,emme için ve bu mutlu olayı kutlamak için hazırladıkları sofra hakkında bir çok bilgi içerir. Baba ile ilişkili olan çok enteresan arrenolohia (erkeklerin doğurduğu geleneği) olgusu hakkında da bilgiler verilir.272 Anne ve çocuk için loğusalık dönemi çok kritik bir dönemdir. Onların sağlık durumu hassas olduğu için özel bir özen gerektirir.Bunun için pratik ve büyüsel araçlar kullanırlar.Kırkı çıkmayla her şey normal ritme girer. Devamında yeni doğmuş çocuk için bilgiler verilir; yani,beslenme, sağlık, halk hekimliği, beşiğin rolü,muskalar, ilk diş, ninniler, yürüme ve konuşma. Vaftiz töreniyle çocuğun yaşamı için çok önemli bir dönem tamamlanır.Artık o Hıristiyandır, onun hayatı tehlikeden uzaktır, herşey sabitleşmiştir. Vaftizin şekli, zamanı ve yeri için, vaftiz babasının çocuğun ailesiyle ve çocukla kurduğu ilişkiler ve onun oynadığı rolün önemi hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
273 SUMMARY This Thesis was submitted for the my partial fulfilment of my post graduate studies at the Department of Folklore at the University of Ankara. It covers a period of about 100 years and examines the area stretching to the east from S. Italy, Cyprus, Kappadokia, and from the northern frontier of todays Greece to Crete.Only Greek sources were used and a great effort was made to describe as clear as possible the phenomenon of Birth in the Greek folk tradition. Firstly, the topic of inability of bearing children is being discussed, examining its social and financial sides, the position and role of women, the measures taken against sterility but also against having many children. The study of pregnancy follows and its meaning on family and social life. The relatives make wishes, predictions about the sex of the child, preparations, measures of precautiono out of fear of bad spirits. The crucial moment of delivery is described in great detail. Information is given about the place, the time, the way, the people who participate, the role of the midwife, the necessary precautions taken, the first bath of the child, the popular beliefs about the Fates, the swadding, nursing and the festive table set to celebrate the happy event. Information about the father is also given under the topic ARENOLOCHIA; Greek tradition according to which men also give birth. The period of confinement is crucial for both the mother and the child. Mother and child being still vulnerable after birth require special care. Practical274 and magic means are used. When the child becomes 40 days old, a special ceremony is held after which life for the mother and child becomes normal. Further on, information about the newly born is given; food, health, folk medicine, the role of the craddle, talismen, first tooth, craddlesongs, walking and talking. An important circle of a child's life is completed by the Baptism. The child then becomes a christian, hisMier life is not in danger anymore,and everything about him\her has become stabilized. Information about the time, place and the way the Baptism is done, the importance of the God father's role and the bounds that are being created between the God father and the child as well as with him and the family is also given.