İkinci Grup ve Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Muhalefeti
Opposition of the second group and progressive republican party
  1. Tez No: 72352
  2. Yazar: MEHMET LORTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Özet Tezin konusu, Kurtuluş Savaşı sırasında, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi dönemindeki İkinci Grup ve Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra ikinci Meclis döneminde ortaya çıkan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası' dır. İkinci Grup ve Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Türkiye'de mevcut olan otoriter yönetimin zaafa uğradığı ve Cumhuriyet otoritesinin henüz konsolide olmadığı bir dönemde, yani 1920-1925 tarihleri arasında, sırasıyla varlıklarını sürdürebilen önemli muhalefet hareketleridir. İkinci Grup, Temmuz 1922 ortalarında kurulmuştur. Birinci Meclis'te, Kemalistlerden oluşan Birinci Grup karşısında yer almış olanların oluşturduğu bir gruptur ve yakın dönem tarihinde yaşanan olumsuzlukların da etkisiyle otoriter bir yönetimin kurulmasına karşı tepki geliştirmiştir. Yasama-yürütme ikileminde yasamadan yana tavır almış ve meclis egemenliğini sağlamaya çalışmıştır. Bu bağlamda, yasamanın yetkisini sınırlandıran İstiklal Mahkemelerinin kurulması ve Başkumandan' a meclisin yetkilerinin tanınması gibi uygulamalar grubun tepkisini çekmiştir. İkinci Grup, 1923 seçimlerinde tasfiye edilmiştir. İkinci Meclis döneminde, 17 Kasım 1924' de kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası İlk Meclis'teki İkinci Grup'un siyasal platformuna sahip çıkarak, Cumhuriyet Halk Fırkası'nın karşısında yer almış ve liberal bir alternatif ortaya koymuştur. Otoriter bir yönetime dayak, köktenci bir değişmenin yerine evrimsel biçimlenmeye itibar etmişlerdir. Bu modernleşme anlayışı hem İkinci Grup'ta hem de Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nda hakim olan muhafazakar damardır. Cumhuriyet döneminin ilk muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, 214Şeyh Sait İsyanı sonrasında, 3 Haziran 1925'te kapatılmıştır. Abstract Subject of the thesis, covers the period of War of Independence in which the Second Group of the First Grand National Assembly of Turkey arouse and after the foundation of the Republic, during the Second Assembly period the Progressive Republican Party that arouse are the topics of the study. The Second Group and the Progressive Republican Party, in a period in which the authoritarian administration existed in Turkey but started to deteriorate, were seen between the dates 1920-1925 and they were respectively the important opposition movements that could kept their existence going. The Second Group, was established in the midst of July 1922. In the First Assembly, the group took its place, opposite of the First Group which was formed by Kemalists. During the recent history, with the effects of negative events experienced, the group was brought as a reaction towards establishment of an authoritarian administration. With respect to legislation and execution duality, the group took its stand near the legislation and tried to have sovereignty of Assembly attained. In this connection, the establishment of Courts of Independence that limited the authorizations of the legislation and giving authorization of the assembly to the Commander in Chief were the implementations that drew the reaction of this group. The Second Group was liquidated during the 1923 elections. During the Second Assembly period, the Progressive Republican Party was established on 17 November 1924 and the party by possessing the political platform 215
Özet (Çeviri)
Şeyh Sait İsyanı sonrasında, 3 Haziran 1925'te kapatılmıştır. Abstract Subject of the thesis, covers the period of War of Independence in which the Second Group of the First Grand National Assembly of Turkey arouse and after the foundation of the Republic, during the Second Assembly period the Progressive Republican Party that arouse are the topics of the study. The Second Group and the Progressive Republican Party, in a period in which the authoritarian administration existed in Turkey but started to deteriorate, were seen between the dates 1920-1925 and they were respectively the important opposition movements that could kept their existence going. The Second Group, was established in the midst of July 1922. In the First Assembly, the group took its place, opposite of the First Group which was formed by Kemalists. During the recent history, with the effects of negative events experienced, the group was brought as a reaction towards establishment of an authoritarian administration. With respect to legislation and execution duality, the group took its stand near the legislation and tried to have sovereignty of Assembly attained. In this connection, the establishment of Courts of Independence that limited the authorizations of the legislation and giving authorization of the assembly to the Commander in Chief were the implementations that drew the reaction of this group. The Second Group was liquidated during the 1923 elections. During the Second Assembly period, the Progressive Republican Party was established on 17 November 1924 and the party by possessing the political platform 215of the Second Group of the First Assembly, took its place at opposite side of the Republican Peoples Party and put a liberal alternative into this environment. Instead of an administration based on authoritarian management and radical changes, the party favored a universal shaping. This conceptualization of modernization is the conservative vein that was dominant on both the Second Group and on the Progressive Republican Party. Progressive Republican Party, forming the first opposition party of the Republican period, after the Şeyh Sait Rebellion was closed on 3 June 1925.