Örgütsel adaletin etik olmayan davranışa etkisinde iş stresi ve kariyer memnuniyetinin rolü: Ağaç ve orman ürünleri sektöründe bir uygulama
The role of work stress and career satisfaction in the impact of organizational justice on unethical behavior: An application in the industry of wood and forest products
  1. Tez No: 723530
  2. Yazar: BERFU HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, ağaç ve orman ürünleri sektöründe çalışanların örgütsel adalet düzeylerinin etik olmayan davranışlarına etkisinde iş stresi ve kariyer memnuniyetinin rolünün incelenmesidir. Araştırmanın modeli araştırmanın amacı kapsamında nedensel-karşılaştırmalı (causal-comperative) model olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini Antalya'da faaliyet gösteren ağaç ve orman ürünleri sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın örneklemi ise, Antalya'da ağaç ve orman ürünleri sektöründe çalışan gönüllü 160 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada, veri tekniği olarak en sık kullanılan yöntem olan anket tekniğinden faydalanılmıştır. Anket Şubat 2021 – Temmuz 2021 tarihleri arasında uygulanmıştır. Anket formları araştırmanın örneklemini oluşturan ağaç ve orman ürünleri sektöründe çalışanlarına çevrimiçi bir anket sitesi (Google Anket) linki ile gönderilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları olarak;“Demografik Bilgi Formu”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”,“Kariyer Memnuniyeti Ölçeği”,“Etik Davranış Ölçeği”ve“İş Stresi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; betimsel analiz, bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; katılımcıların örgütsel adalet ve etik dışı davranışlarına ilişkin görüşlerinin kariyer memnuniyeti üzerindeki etkisi arasında istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ancak katılımcıların kariyer memnuniyeti üzerinde birlikte etki değerlendirildiğinde, örgütsel adaletin etkili olduğu fakat etik dışı davranışın etkisinin olmadığı görülmüştür. Katılımcıların iş stresi ve örgütsel adalete ilişkin görüşlerinin kariyer memnuniyeti üzerindeki etkisi de istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın çıktılarına göre; örgütteki bireylerin işlerine odaklanması doğrudan engelleyen etik olmayan davranışların ve stres faktörleri belirlenip ortadan kaldırılarak örgütsel adaletin sağlanması ve çalışanlardaki kariyer memnuniyetinin oluşmasının örgütlerin rekabet avantajı kazanmasında önemli rolü olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to see if organizational justice levels affect unethical conduct among wood and forest products industry employees in terms of stress and job satisfaction. The causal-comparative model was chosen for the study since that's what it needed to be. Workers in Antalya's forest and wood products sector make up the study's population. The accessible sampling approach was used to select the study's sample. The study's sample comprises of 160 people who work in Antalya's forest and wood products industry. The study made use of the questionnaire methodology, the most common data collection method. Between the months of February and July of next year, a poll was conducted. An online survey site distributed questionnaires to wood and forest products industry employees, who make up the study's sample (Google Survey). These instruments were utilized to collect research data: Demographic Information Form, Organizational Justice Scale, Career Satisfaction Scale, and Ethical Behavior Scale. The data were analyzed using descriptive statistics, independent t-tests, and one-way analysis of variance (ANOVA). The study found that participants' views on unethical behavior and organizational justice influenced job satisfaction. When analyzed collectively, unethical behavior had no effect on participants' job satisfaction. Job stress, job satisfaction, and participants' perceptions of organizational fairness were all statistically significant. Achieving organizational justice involves identifying and eliminating unethical behaviors and stressors that interfere with employees' ability to focus on their work and develop career satisfaction.