Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin gestasyonel diabetes mellitus hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and practices of family medicine residents about gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 723548
  2. Yazar: MAHMUT TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin gestasyonel diyabetes mellitusun(GDM) tanısı, taraması ve tedavisi hakkında bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel prospektif tipte olan bu çalışma, 07.09.2021-07.10.2021 tarihleri arasında Türkiye'de aile hekimliği uzmanlık öğrencisi olarak görev yapmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 335 hekim ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; hekimlerin risk faktörleri, tanı ve tarama, tedavi, komplikasyon ve postpartum bilgi düzeyi ile yaklaşımlarını belirlemek amacıyla toplam 19 sorudan oluşan çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Sorulara verilen cevaplar uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and practices of family medicine residents in Türkiye about the diagnosis, screening and treatment of gestational diabetes mellitus (GDM). Materials and Methods: This cross-sectional prospective study was conducted with 335 physicians who were working as family medicine residents in Türkiye between 07.09.2021 and 07.10.2021 and agreed to participate in the study. As a data collection tool; an online questionnaire consisting of 19 questions was used to determine the risk factors, diagnosis and screening, treatment, complications and postpartum knowledge and approaches of physicians. The answers to the questions were evaluated using appropriate statistical methods. NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analysis.