Şevkânî'nin Neylu'l-Evtâr adlı kitabında mutlak ve mukayyed ile ilgili görüşleri (Tahâret ve namaz bölümleri)
Al-Shawkani's perspectives on the mutlaq and muqayyad in his book, 'Nayl al-Awtar' (Purity and salah chapters)
- Tez No: 723552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, mutlakın mukayyede hamli meselesine odaklanarak, Şevkânî'nin Neylü'l-evtâr adlı kitabının taharet ve namaz bölümlerinde usûl-i fıkıh açısından nasıl bir yöntem izlediğini ve o yöntemin uygulamalarını, çalışmanın konusu ile ilgili Şevkânî'nin hayatındaki bilimsel ve kişisel noktaları ortaya koymaktır. Bununla beraber bu çalışma, Şevkânî'ye göre mutlak ve mukayyet kavramları, mutlakın mukayyede hamlinin şartları, onları etkileyen usûl ve kuralları açıklayıp, diğer alimlerin görüşleri ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bundan dolayı, çalışmanın kapsadığı bölümlerdeki mutlakın mukayyede hamledildiği meseleleri araştırarak topladık ve bunların üzerinden bu çalışmayı yaptık. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmaya dair bilgiler verilmiş iken, ilk bölümde İmam Şevkânî ve kitabı Neylü'l-evtâr, mutlak ve mukayyet kavramları, onların durumları ve mutlakın mukayyede hamlinin şartları ile ilgili bilgiler ele alınmıştır. İkinci bölüm, Şevkânî'nin Neylü'l-evtâr adlı kitabında, taharet bahsindeki mutlak ve mukayyet ile ilgili görüşlerini ele almaktadır. Bu bölüm yedi meseleyi içermektedir. Üçüncü bölüm ise Şevkânî'nin namaz bahsindeki mutlak ve mukayyet ile ilgili görüşlerini ele almaktadır. Bu bölüm ise on dört meseleyi içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to deliver the method and practices of uṣūl al-fiqh in Al-Shawkani's book,“Nayl al-Awtar”, in Purity and Salah chapters, by focusing on the issue of understanding the mutlaq as muqayyad, as well as to provide the scientific and personal points of Al-Shawkani's life. The study also aims to explain the concepts of the discussion of unconditional (mutlaq) and conditional (muqayyad) according to Al-Shawkani, their conditions, their procedures and rules that affect them and compare them with those of other scholars. For this reason, I researched, collected, analyzed, and studied the issues on which we must understand the mutlaq as muqayyad in the chapters covered by this study. This research consists of an introduction, two main chapters, and an afterword. The subject of the first chapter is the introduction of Imam Al-Shawkani. This chapter consists of two subsections. The first subsection defines Imam Al-Shawkani and his book Nayl al-Autar. The second subsection explains the concepts of mutlaq and muqayyad. While the subjects of the first subsection try to define the book of Imam Al-Shawkani and Nayl al-Autar, the second subsection explains the concepts of mutlaq and muqayyad, their situations, and the issue of understanding the mutlaq as muqayyad. The first main section explores Al-Shawkani's perspectives on mutlaq and muqayyad in the chapter of Purity in his book Nayl al-Autar. This chapter includes seven issues. The second main section explores Al-Shawkani's perspectives on the mutlaq and muqayyad of Salah. This chapter contains fourteen issues.