Abdülhamid Tahmaz'ın tefsir ve Kur'an ilimleri alanındaki çalışmaları
Abdulhamid Tahmaz's studies on commentary and Qur'an sciences
  1. Tez No: 723553
  2. Yazar: HARITH FAKHRİ ABDULLAH AL-DOSARİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMR MUKHTAR MORSI AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İlim şerefi ilmin şereflerindendir ve tefsir ilmi de bunların en şereflilerindendir. Çünkü o, alemlerin Rabbinin sözleriyle ilgili anlamlar ve ifadeler içerir ve bu, önceki ve sonraki alimlerin özen gösterdiği ve bu kadar şereftir ve İslam çalışmaları, Rabbin sözlerinin tükenmez kaynağından çıkarmaya devam etmektedir. dünyaların. Kuran çalışmaları çeşitlidir; Bu alandaki alimleri çok yönlü ele alıp araştırmak ve bu çalışmalar arasında Abdülhamid Tahmaz'ın da aralarında bulunduğu seçkin alimlerin -Allah ona rahmet etsinüzerinde odaklandıkları nesnel tefsir bulunmaktadır. Ve Cenab-ı Hak bizim için Kur'an-ı Kerim'i korudu ve onunla olan seferini korudu.Cenâb-ı Hak, Kur'ân-ı Kerîm'in tefsirini, sırlarını ve ilimlerini açıklamayı içine alacak kadar onları daha büyük bir ihtiyatla ayırdı. ve dünya ve âhiret hazinelerinden olanlarını; O'nun lütfu kıyamete kadar kesintiye uğramayacaktır ve Allah, bu ümmetten, ömürlerini genelde İslam ilimlerini, özelde ise Kur'an-ı Kerim'in tefsirini ve ilimlerini araştırarak geçirecek adamlar hazırlamıştır. çalışmaya ve bu faaliyetlerin çıkarılmasına değer çabalar olacaktır. Büyük Kur'an Suresi'nin objektif yorumu, müellifi içindeki teknik işçilikle ilgilenen bir yorumdur, bu yüzden onu yorumlayanın en iyi tercümanına göre düzenlemiştir. Şeyh Abdülhamid Tahmaz (Allah ona rahmet etsin) sûreleri birimlere ayırma ve her bölümü ayrı ayrı yorumlama konusunda fıkhî bir yöntem izlemiştir. Şeyh Abdülhamid Tahmaz, genellikle ictihadının amacını göstermek için, nesnel yoruma ve onun üzerine inşa edilen tefsir fıkhına dikkat etti, örneğin: Diğerleri gitti veya bazı müfessirler dedi. . Kur'ân-ı Kerîm'deki nesnel birlik, yani birkaç sûreye dağılmış bahsi geçen her bir konunun, hiçbir uyumsuzluğu, hiçbir farkı, hiçbir karşıtlığı, hiçbir ayrılığı olmayan tam ve eksiksiz bir bütünlük teşkil etmesidir. Abdülhamid Tahmaz -Allah ona rahmet etsin- (Kur'an Seddi'nin Objektif Tefsiri) adlı kitabında, Kur'an ayetlerinin anlamlarını ortaya koymak ve bunları okuyucuya sunmakla ilgilendi. net terimlerle ve kolay ve erişilebilir bir şekilde. Abdülhamid Tahmaz -Allah ona rahmet etsin- bu tefsirde gelecek bir âyeti, aynı fikirle ilgili diğer âyetlerden ona benzeyenlerle tefsir ederken özen göstermiştir. Abdülhamid Tahmaz -Allah ona rahmet etsin- hikmetli zikir ayetlerini tefsirinde iyi tanımlanmış bir yaklaşım izlemiştir. ve son olarak, Cenâb-ı Hakk'tan bütün bunları sadece O'nun şanlı yüzü için yapmasını ve O'nun rızasını aramasını, bu eserin O'nun katında bana bir değer ve beni ödüllendiren ve O'nun rızasını ve rızasını kazanan bir el olmasını diliyorum. arzularımı yerine getirmesi. Ben de O'ndan ümidim var ki, O'nun hidayetini, ödemesini ve desteğini elde etmede başarılı oldum, öyleyse doğru ve iyi ne varsa, yalnızca O'ndandır ve O'nun lütfu ve lütfu vardır ve yanlış ve tökezleyen her şey Bu, kendimden ve Şeytan'dandır, onlardan mağfiret diler, her kaymadan Allah'tan mağfiret dilerim, söz ve fiil ile karşılığını isterim. O benim velimdir ve buna gücü yetendir Allah'ın salat ve selamı Muhammed'e, ailesine ve ashabına olsun. ANAHTAR KELİMELER: Abdülhamid Tahmaz, Tefsir, Kur'an.
Özet (Çeviri)
The honor of science is one of the honor of science, and the science of interpretation is one of the most honorable of them. Because it contains meanings and expressions that deal with the words of the Lord of the worlds, and this is sufficient honor, which the earlier and later scholars took care of, and Islamic studies continue to draw from the inexhaustible source of the words of the Lord of the worlds. The Quranic studies varied; To take multiple aspects and to explore the scholars in this field, and among these studies is the objective interpretation of which distinguished scholars, including Abd al-Hamid Tahmaz - may God have mercy on him - focused on. And God Almighty has preserved for us the Noble Qur'an and preserved his campaign with him. God Almighty singled them out with more care and care until his care included the interpretation of the Noble Qur'an and the explanation of its secrets and sciences, and what it contains of worldly and hereafter treasures; His bounty will not be interrupted until the Hour of Resurrection, and God has prepared from this nation men who will spend their lives seeking Islamic knowledge in general and the interpretation of the Noble Qur'an and its sciences in particular, so that all of them will be efforts worthy of study and the extraction of those activities. The objective interpretation of the Great Qur'an Surah is an interpretation whose author was concerned with the technical workmanship in it, so he arranged it according to the best arrangement of the interpreter of its interpretation. Sheikh Abd al-Hamid Tahmaz (may God have mercy on him) followed a method of jurisprudence in dealing with the surahs in terms of dividing the surah into units and interpreting each section separately. Sheikh Abd alHamid Tahmaz took care of the objective interpretation and the interpretational jurisprudence that was built on it in the manner of debate, often to show the point of his ijtihad. For example, he says: Others went, or some of the commentators said. The objective unity in the Holy Qur'an, meaning that each topic mentioned scattered in several chapters constitutes a complete and complete unity that does not have any dissonance, no difference, no contrast, no separation. Abd al-Hamid Tahmaz - may God have mercy on him - in his book (The Objective Interpretation of the Great Wall of the Qur'an) was interested in presenting the meanings of the Qur'anic verses, and presenting them to the reader in clear terms and in an easy and accessible manner. Abd al-Hamid Tahmaz - may God have mercy on him - took care when interpreting a verse to come in this interpretation with what is similar to it from other verses that are concerned with the same idea. Abdul Hamid Tahmaz - may God have mercy on him - followed a well-defined approach in his interpretation of the verses of the wise remembrance. And last but not least, I ask God Almighty to make all of this purely for His honorable face and to seek His pleasure, and that this work be an asset to me with Him and a hand that rewards me for it and obtains His approval and that it fulfills my desires. I also hope from Him, Glory be to Him, that I have been successful in obtaining His guidance, payment and support, so whatever was right and good, it is from Him alone and He has favor and grace, and whatever was wrong and stumbling, it is from myself and Satan, asking for protection from them, and I ask God's forgiveness from every slip, and I hope for payment in word and deed, He is my Guardian That and the one who is able to do it, and may God's prayers and peace be upon Muhammad and his family and companions. KEYWORDS: Abdulhamid Tahmaz, Tafsir, The Qur'an