Açık ve uzaktan öğrenmede siber güvenliğin teknik destek hizmetleri kapsamında incelenmesi
Examination of cybersecurity in open and distance learning within the scope of technical support services
  1. Tez No: 723551
  2. Yazar: SEHLA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. VOLKAN YÜZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yaşam boyu öğrenme felsefesi çatısı altında öğrenmenin herkes için eşitlikçi bir politikayla zaman ve mekân gözetmeksizin sürdürülmesini sağlayan açık ve uzaktan öğrenme faaliyetleri; farklı bireylerin, toplumların ve sistemlerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Öğrenme ile ilgili tüm faaliyetlerde farklılaşan beklenti ve ihtiyaçların desteklenmesini kapsayan destek hizmetleri, öğrenme süreçlerine ve bu süreçlere dahil olan farklı paydaşlara hizmet vermektedir. Bu bağlamda öğrenme süreçlerinde teknolojinin bir araç, aracı ya da teknik olarak kullanılmasını gerektiren açık ve uzaktan öğrenme faaliyetlerinde, teknik destek hizmetleri de yer almaktadır. Bu çalışmada dijital uzamda yer alan sistemlerden biri olan açık ve uzaktan öğrenme sistemleri, gelişen ve genişleyen dijital uzamın tehditleri ve tehlikeleri doğrultusunda teknik destek hizmetleri kapsamında incelenmiştir. Bu doğrultuda açık ve uzaktan öğrenme sistemlerinde siber güvenliğin sağlanmasında makine öğrenmesinin kullanıldığı bir teknik destek hizmeti önerisi oluşturulmak amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasının benimsendiği çalışmada ilk olarak alanyazında yer alan dokümanlar incelenmiş; daha sonra bu bilgiler ışığında oluşturulan on görüşme sorusuyla sekiz alan uzmanından durum ile ilgili görüşleri alınmıştır. Yapılan görüşmelerin dökümü alındıktan sonra elde edilen verilen NVivo paket programı aracılığıyla kod ve temalara ayrılmıştır. Açık ve uzaktan öğrenme sistemlerinde siber güvenliğin sağlanması için kurum kültürünün, görev ve sorumluluk dağılımlarının, yönetsel desteğin, kurumsal farkındalığın, siber güvenlik eğitimlerinin ve farklı teknolojilerin kullanılmasının çözüm önerisi olarak sunulduğu bulunmuştur. Bunların yanı sıra siber güvenliğin sağlanması ve sürdürülmesi aşamalarında akıllı sistemlerin kullanılması gerektiğine dair ortak bir görüş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the philosophy of lifelong learning, open and distance learning activities that ensure the continuation of learning with an egalitarian policy for everyone, regardless of time and place, aim to meet the expectations and needs of different individuals, societies, and systems. Support services, which cover the support of differing expectations and needs in all learning-related activities, serve learning processes and different stakeholders involved in these processes. In this context, technical support services are also included in open and distance learning activities that require the use of technology as a tool, tool or technique in learning processes. In this study, open and distance learning systems, which are one of the systems in digital space, are examined within the scope of technical support services in line with the threats and dangers of the developing and expanding digital space. In this direction, it is aimed to create a technical support service proposal that uses machine learning to provide cyber security in open and distance learning systems. In the study, in which case study, one of the qualitative research methods, was adopted, firstly, the documents in the literature were examined; then, with ten interview questions created in the light of this information, eight field experts' opinions about the situation were taken. After taking the transcript of the interviews, the data obtained were divided into codes and themes through the NVivo package program. It has been found that the institutional culture, distribution of duties and responsibilities, managerial support, corporate awareness, cybersecurity trainings and the use of different technologies are presented as a solution proposal to ensure cybersecurity in open and distance learning systems. In addition to these, a common view was obtained that smart systems should be used in the stages of providing and maintaining cybersecurity.