Somut olmayan kültürel mirasın turizm alanında değerlendirilmesi: Karabük-Ovacık ilçesi örneği
Evaluation of intangible cultural heritage in the field of tourism: The case of Karabük-Ovacık district
- Tez No: 723565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ovacık, Karadeniz Bölgesi, Batı Karadeniz Bölümü'nde Karabük iline bağlı, nüfus bakımından Karabük ilinin en küçük ilçesidir. İlçenin doğal güzellikleri ve somut kültürel miraslarının yanında somut olmayan kültürel mirasları da bölge ve Türkiye için önemli bir turizm potansiyelini oluşturmaktadır. Araştırmanın konusunu Karabük ili Ovacık ilçesinde somut olmayan kültürel miras unsurlarının tespit edilerek kayıt altına alınması ve turizm alanında değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, zengin kültürel mirasa ev sahipliği yapan Karabük ili Ovacık ilçesinin barındırdığı somut olmayan kültürel miras unsurlarının tespit edilmesi, envanterinin çıkarılması, incelenmesi, turizm potansiyellerinin ortaya konulması ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesidir. Araştırmada ilişkilerin anlamını ve türünü keşfetmek için gözlemlerin sayısal olmayan bir biçimde incelenmesi ve yorumlanmasını ifade eden, olguların, olayların ya da davranışların gerçekleştiği doğal ortamda incelendiği nitel (kalitatif) araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Nitel araştırma yaklaşımı kapsamında saha araştırması yöntemi kullanılmıştır. Saha araştırması yöntemi kapsamında doküman incelemesi, yapılandırılmamış gözlem ve grup görüşme (mülakat) veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Örneklem kapsamındaki kaynak kişiler ile görüşülmüş, konu ile ilgili sunduğu bilgiler önce ses ve görüntü kaydı ile kayıt altına alınmış ve ardından yazıya aktarılmıştır. Elde edilen bulgular gruplandırılarak tabloya aktarılmış ve yorumları sunulmuştur. Araştırma sonucunda belirlenen somut olmayan kültürel miras unsurlarının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konularında gerekli çalışmaların yapılmadığı, ilgili paydaşların en kısa sürede bir araya gelerek konuya ilişkin çalışmaların başlatılmasının elzem olduğu düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovacık, where is in Black Sea Region, in West Black Sea Region in Karabük, is the smallest district in Karabük province in terms of population. Besides its natural beauties and tangible cultural heritages its intangible cultural heritage also constitutes an important tourism potential. The subject of the research is the identification and recording of intangible cultural heritage elements in the Ovacık district of Karabük province and their evaluation in the field of tourism. In this context, the aim of the study is to determine the intangible cultural heritage elements of Ovacık district of Karabük province, which hosts a rich cultural heritage, to take inventory, to examine, to reveal tourism potentials and to transfer them to future generations. In the research, qualitative research approach, which expresses the non-numerical examination and interpretation of observations in order to discover the meaning and type of relationships, is adopted in which facts, events or behaviors are examined in the natural environment. The field research method was used within the scope of the qualitative research approach. Within the scope of the field research method, document review, unstructured observation and group interview (interview) data collection techniques were used. In this direction, the source persons within the scope of the sample specified in the acknowledgment section were interviewed, the information they presented on the subject was first recorded with audio and video recording and then transferred to the text. The findings were grouped and transferred to the table and their comments were presented. As a result of the research, it was concluded that the necessary studies were not carried out on the protection of the intangible cultural heritage elements determined and transferring them to future generations, and that it is essential to start the studies on the subject by meeting the relevant stakeholders as soon as possible.